Европа не може да очаква, Китай да използва много голяма част от своите резерви, които са на стойност 3.2 трилиона долара, за спасяване на закъсалите европейски държави. Това е заявил днес зам.-министърът на външните работи на Китай в най-сериозния досега официален отговор от страна на Китай по темата.
Фу Инг е казала още, че европейците може би не разбират как Китай управлява резервите си. Тя не е отрекла категорично възможността все пак страната да се включи в някакъв конкретен план в помощ на еврозоната. Ние не можем да използваме тези пари, за да се борим с бедността на местна почва, но също така не можем да ги харчим и в подкрепа на развити икономики, казва още Фу.
Според оценки на икономисти Пекин вече е инвестирал около една пета от своите резерви в активи от еврозоната. Китайксите резерви са най-големи в света, като две трети са в доларови активи, които не са за продан, т.е. Пекин може да инвестира около 470 млрд. долара за инвестиции всяка година.
Китай си е научил урока от Азиатската финансова криза през 1997 година и според Фу страната осъзнава колко важни са резервите й, които са като спестяванията за хората.
Еврозоната е най-големият пазар за експорта на Китай и според мнозина помощ за Европа е директна помощ за Китай, който хем ще намали зависимостта си от долара, хем ще подсили икономическия си растеж, като стимулира излизането от рецесията в еврозоната.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..