Според публикация на Уолстрийт Джърнъл, някои европейски централни банки са започнали да обмислят планове за действие при евентуално напускане на Еврозоната на някоя страна членка или при пълно разпадане на валутния съюз. Това са само превантивни мерки за готовност, а не очакване, че това ще се случи.
Налице са първите знаци, че централните банки се чудят, как се съживява валута, базирана на банкноти, които не са печатани от старта на еврото през януари 2002 година.
Според информацията, централната банка на Ирландия разглежда опциите си за набавяне на допълнителен капацитет от преси за печатане на банкноти, в случай че се наложи възраждане на националната валута на страната.
Централната банка в Швейцария обмисля с какво ще замени еврото като отправна точка за поддържане на курса на швейцарския франк, в случай че Еврозоната се разпадне. В подобни размисли са изпаднали и централните банкери в Латвия и Босна и Херцеговина, чиито валути също са обвързани с еврото към момента.
Черна гора пък ще трябва да се спре върху нова национална валута, ако еврото изчезне, защото към момента в страната основна валута е еврото. Малката бивша югославска република може да избира между друга чуждестранна или нова своя местна валута.
Залозите са високи, пише Уолстрийт Джърнъл и добавя, че разпад на валутния съюз може да предизвика истински финансов хаос. Инвестиционната банка J.P. Morgan Chase предупреди инвеститорите в сряда да се хеджират срещу евентуален колапс на еврото, макар и шансът за такъв сценарий според банката е едва 20%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..