Доходността по италианските облигации се очаква да спадне днес по време на поредния аукцион, което би сигнализирало, че ЕЦБ успява да овладее натиска върху пазарите, поне засега, с голяма инжекция от дългосрочни финанси, която инжектира по-рано този месец.
Анализаторите обаче се съмняват дали безпрецедентният ход на ЕЦБ и вътрешният напредък на реформите ще бъдат достатъчни за Италия, за да преодолее гладко препятствията по рефинансирането от януари до април, когато ще бъдат емитирани облигации на стойност 91 милиарда евро.
Вчера разходите по краткосрочните облигации на Рим спаднаха наполовина, но днес едва ли ще е налице подобно намаление. В сряда доходността по шестмесечните книжа намаля след подобно развитие с испанските краткосрочни лихви, които също бяха подпомогнати от увеличението на ликвидността от страна на ЕЦБ. Последното беше осъществено, като бяха предоставени 490 милиарда евро на европейските банки под формата на евтини тригодишни заеми, което намали непосредствените опасения за кредитна криза.
Италия може да разчита на силна вътрешна подкрепа при краткосрочния дълг от например инвеститорите в сектора на продажбите, но дългосрочните й облигации са повече зависими от чуждите купувачи, които дават по-ясна преценка за отношението на пазарите към дълга на държавата. Доходността по италианските книжа на вторичния пазар остава в близост до рекордно високите стойности в ерата на еврото и се смятат за неудържими за третата по големина икономика в еврозоната.
Днес Рим планира да продаде облигации на стойност 8.5 милиарда евро, в това число три- и десетгодишни книжа. Това ще е първата продажба на дългосрочен дълг след операцията на ЕЦБ. Разплащанията по аукционите ще бъдат през януари, което ще помогне на Италия, която търси брутно финансиране от 450 милиарда евро през 2012 година. Имайки предвид мащаба на изискванията за финансиране, опасенията за способността на Италия да ги привлича ще траят през цялата следваща година. По-специално през следващото тримесечие Италия ще бъде основна тема в икономическите новини.
Пазарите първоначално приветстваха резултата от аукциона в сряда, но предпазливостта се върна преди днешната разпродажба. Италианските 10-годишни облигации затвориха точно под 7% при слаба търговия и след като по-рано през деня преминаха под въпросната и широко следена граница. Тригодишните облигации отвориха днес при нива на доходност от 5.7%. Сегашните нива на доходност са под нивата на аукционите от края на ноември, когато Рим плати 7.56% по 10-годишните облигации и дори повечето 7.89% по 3-годишните облигаци. По-високи разходи при заемане на пари по по-краткосрочни падежи спрямо по-дългосрочни е сигнал за остър стрес на пазарите. В края на ноември колебливите действия на европейските лидери, влошаващият се икономически климат и бавният прогрес на реформите в Италия захранваха негативните перспективи пред устойчивостта на краткосрочния дълг.
В опит да възвърне доверието на пазара, италианският парламент даде финалното одобрение преди Коледа на извънредния стриктен бюджет, който беше вкаран от новото правителство. След като подчерта целта от балансиран бюджет през 2013 година, премиерът Марио Монти обеща да се залови с хронически ниския растеж на Италия, като въведе дълго забавяните реформи и либерализация на пазара на труда.
Прогнозите сочат, че италианската икономика ще се свие през следващата година, което подчертава нуждата от реформи, целящи растеж, а анализаторите предупреждават, че пазарите ще държат италианското правителство под силен натиск.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..