Еврото удари двуседмично дъно, а високодоходните валути паднаха, притиснати от опасенията за напредъка на Гърция по изпълнението на сделката за преструктурирането на дълга, както и заради слаби данни от еврозона, въпреки че загубите бяха ограничени заради теглене на печалби при долара.
Зелените пари отстъпиха от 9-месечния връх срещу йената след растеж от над 7% през миналия месец. Единната валута също поевтиня срещу йената.
По-рисковите активи като акциите получиха удар от съобщението от Китай, че сваля целите си за икономическия растеж, докато в еврозоната PMI индексите отчетоха по-слаби стойности спрямо първоначалните резултати и това свали евро/долар до двуседмично дъно.
Единната валута падна до 1.3160 срещу зелените пари, най-ниска стойност след 17 февруари, но се възстанови до 1.3190. Големите инвеститори обаче търсят възможности при нива над 1.32 да продават еврото. Поръчки за покупки има при 1.3150, а стопове под 1.3130. Пазарите са неспокойни заради сделката по размяна на гръцките облигации и несигурността относно нивото на участие от страна на частните инвеститори. Всичко това държи еврото далеч под скорошните върхове на 1.3486.
Притежателите на облигации трябва до 8 март да се присъединят към споразумението според което ще разменят съществуващите гръцки облигации за нови книжа при суапова сделка при която номиналната стойност на сегашните притежания ще бъде намалена с 53.5%. Един неуспех по това споразумение ще заплаши сделката от 130 милиарда евро, която беше много трудно постигната след месеци на тежки преговори.
Положителното влияние на на огромната инжекция от ЕЦБ под формата на 3-годишни евтини заеми също се изчерпа и това даде нтови аргументи на инвеститорите да продават еврото. Испания също не помогна на единната валута, когато в петък си постави по-слаби цели за бюджета отколкото първоначално се беше съгласила спрямо по-суровите мерки в еврозоната. Това поставя нова въпросителна относно фискалния договор в ЕС.
Общите избори в Гърция и Франция през следващите месеци, както и риска от рецесия и нови намаления на лихвите на ЕЦБ също допринасят за негативното настроение на инвеститорите спрямо еврото.
Хедж фондовете също преминаха от долара към еврото и в по-малка степен към йената да ги използват като финансиращи валути за покупки на други активи. След втората инжекция от половин трилион евро на ЕЦБ през миналата седмица и решението на ЯЦБ преди две седмици за по-благосклонна монетарна политика последва натиск върху еврото и йената.
Рязкото поевтиняване на йената след средата на януари започва да се изчерпва и долар/йена има трудности с пробива на 82, докато евро/йена не е в състояние да изкачи 110. Последните данни за спекулативните позиции показаха, че резките разпродажби на йени съвпадат с реверсия в залозите, които са преминали в такива срещу йената. При положение, че спекулантите са къси в йената едва ли ще последват нови неини сериозни загуби още повече, че и американските лихви няма да бъдат качвани. Долар/йена има тясна връзка със спредовете по двугодишните американски облигации и доходността по японските правителствени облигации.
Долар/йена падна с 0.7% до 81.20 при връх в петък на 81.87. Следващата основна съпротива е 100-дневната пълзяща средна при 82.10. Евро/йена слезе също с 0.7% до 107.15.
Междувременно високодоходните валути като австралийския и новозеландския долар поевтиняха. Първата с 0.5% до 1.0675 срещу американския си съименик, а втората с 0.9% до 0.8215.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..