Германия готова да увеличи ЕСМ

Германия сигнализира за пръв път съгласието си да увеличи ресурсите срещу европейската дългова криза. До вчера най-богатата членка на еврозоната не бе дала никакви признаци, че ще откликне на призивите от Великобритания и други страни за по-голям финансов принос към стабилизацията.

Канцлерът Ангела Меркел отстрани част от съмненията, като допусна пред събрание на управляващия Християндемократически съюз, че сега действащите спасителни програми могат да продължат да действат "паралелно" на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ).

Германски правителствени източници съобщиха за Ройтерс, че Берлин е готов да прибави към 500-те милиарда евро на ЕСМ и 240 милиарда от сега действащия Фонд за финансова стабилност (ЕФФС) за срок от една година. (Останалите 200 милиарда от ЕФФС вече са вложени във финансирането на дълговете на Гърция, Португалия и Ирландия.)

Новината за германските намерения доведе незабавно до намаляване на натиска на инвеститорите за по-висока доходност на испанските и италианските държавни облигации. Увеличаването на ЕСМ до 740 милиарда евро обаче изглежда недостатъчно в някои аспекти спрямо очакванията на финансовите пазари. Освен това Германия ще трябва да увеличи гаранциите си за стабилизационния механизъм от 211 на 290 милиарда. Прокарването на тази мярка, чувствителна за германския електорат, в управляващата коалиция може да се окаже трудно за Меркел.

Увеличаването на стабилизационния механизъм ще е предмет на срещата на финансовите министри на еврозоната в Копенхаген в края на седмицата (30-31 март).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10