България е променила прогнозите си за икономическия растеж и това е отразено в актуализираната Програма за реформи до 2020-та година, каза заместник финансовият министър Боряна Пенчева по време на дискусия за представянето на документа:
Очакванията ни за растеж съвпадат точно с тези на Eвростат, които са 1.4% за тази година, така че ние ще имаме доста по-умерен растеж. Причина за това е забавянето на растежа в Европа. Възстановяването на вътрешното търсене не става с темповете, с които ние очаквахме и може би наистина затова е важно какво точно да направим, за да насърчим бизнеса и конкурентноспособността.
В прорамата се запазват националните приоритети, като се отчитат новите моменти във фискалната политика след присъединяването на България към Европейския финансов пакт. Документът трябва да получи одобрение от Брюксел, а забележките да бъдат взети предвид при изготвянето на следващия бюджет.
Според Боряна Пенчева, трябва да се заложат изпълними, но в същото време амбициозни мерки, които да гарантират растеж.
Димитър Бранков, заместник-председател на Българската стопанска камара обяви, че много скоро ще трябва да има въвеждане и на нови мерки за пенсионната система:
Заети лица на трудов договор с осемчасов работен ден 12 месеца в годината в България са не повече от 1.2 милиона души и се оказа, че има една много стеснена осигурителна база.От тази гледна точка са необходими ключови реформи на пазара на труда. Много важно е правилно да се фокусират мерките - не върху доходите и потреблението, а върху увеличаване на заетостта.
Бранков коментира още, че в документа не са залегнали антикризисните идеи, договорени между бизнес, синдикати и правителство.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..