Инфлацията във Великобритания нарасна през март заради по-високите цени на храните и облеклата. Това означава, че АЦБ ще се въздържи през следващия месец от нови стимули за икономиката.
Централната банка и правителството се надяваха, че намаляващият ценови натиск ще намали ограниченията за бюджета и ще помогне на потребителските разходи. Подновеното покачване на инфлацията обаче заплашва крехкото икономическо възстановяване.
Бюрото за национална статистика съобщи, че индексът на потребителските цени е нараснал с 3.5% през март спрямо 3.4% през февруари. Това слага край на пет месеца от спадове след върха на 5.2% през септември 2011 година.
Покачването на инфлацията може да създаде проблеми на АЦБ, тъй като банкерите искат да подкрепят нестабилната икономика, но започват да се страхуват, че ценовият натиск не намалява толкова бързо, колкото се надяваха.
Днешните цифри ще накарат по-агресивните представители на управителния съвет, като главния икономист Спенсър Дейл и външния член Мартин Уейл, да бъдат още по-несъгласни с един нов рунд от покупки на активи, когато през май изтече сегашният на стойност 325 милиарда паунда.
В контекста на АЦБ икономиката не нараства или поне със сигурност не нараства достатъчно бързо, което означава, че се нуждае от нови стимули. Неприятно високата инфлация обаче е сериозна пречка. Това прави много трудно решението на банката по време на заседанието през месец май.
Английската икономика се сви в края на миналата година. Бизнес изследванията индикираха за силен старт на 2012, но спад на производствения сектор и слабостта в строителството върнаха опасенията, че икономиката се насочва към рецесия.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..