Еврото се търгува тази сутрин срещу долара близо до 2-седмичното дъно, след рязък спад вчера при лоши икономически новини от еврозоната. Това заостря още повече вниманието на пазарите към днешното заседание на Европейската централна банка.
Единната валута се котираше на 1.3150 срещу долара малко преди обед при дъно в сряда на 1.3122, което дойде при слаби данни за производствения сектор в еврозоната. Непосредствена подкрепа е дъното от 23 април на 1.3104.
Наскоро понижения рейтинг на Испания, която днес провежда нов аукцион на облигации, принуждава ЕЦБ да подкрепи по-слабите членки на валутния съюз. В момента изглежда прекалено рано за нов рунд от монетарни облекчения, но именно тук е и риска от изненади за пазарите. Какъвто и да е резултата от заседанието натиска върху евро/долар ще се запази.
Инвеститорите обаче търсят диверсификация не само в зелените пари и именно това води до по-добро представяне при еврото отколкото нормално би било. Не малко анализатори продължават да описват нивата под 1.30 като по-нормални при сегашните дадености.
Испания днес провежда аукцион на 3 и 5 годишни облигации. Това е първата продажба на облигации от правителството след понижението на кредитния рейтинг на страната от „Стандард енд Пуърс“ през миналата седмица с две нива до ВВВ+.
Заседанието на ЕЦБ и аукциона в Испания представляват риск за еврото още повече имайки предвид позиционирането. Пазарите заеха къси доларови и дълги евро позиции след сигналите на Бен Бернанке през миналата седмица, че ФЕД обмисля бъдещи монетарни стимули.
Долар/йена нарасна незначително до 80.20 и остава над 10-седмичното дъно от вторник на 79.64. Спад под 79 би провокирал покриване на къси позиции в йената от дългосрочни играчи и това би задълбочило поевтиняването на щатската валута. Такова едно движение обаче се нуждае и от сериозна причина. Засега са налице множество ордери за покупки в зоната между 79.00 и 79.50.
Новозеландският долар се срина след нарастване на безработицата в страната, което накара пазарите да прогнозират малък шанс за намаление на лихвите през тази година, което обаче е съществена промяна от прогнозите преди няколко седмици. Фючърсите оценяват вероятността на 40% за редуциране на лихвите по време на следващото заседание на централната банка. Новозеландският долар потъна до 0.8040 срещу американския си съименик. Тези дъна не са се случвали от края на януари. Последва връщане на част от загубите и покачване до 0.8065.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..