Какво ни очаква през следващата седмица?

 

През поредната кратка работна седмица у нас, в която светът ще търси изход от кризата, докато ние почиваме, ни очакват няколко редовни общи събрания на акционерите, сред които по-съществени са тези на Агро финанс, Фонд за недвижими имоти България и Доверие обединен холдинг в понеделник, както и това на Първа инвестиционна банка във вторник. По-важни новини от тези събрания ще очакват акционерите в Агро финанс и Фонд за недвижими имоти България, които са предвидили дивидент на акция от съответно 3.6 стотинки и 21.3 стотинки.

От НСИ не се очакват съществени макроикономически новини, като в понеделник ще излязат данни за оборотите в транспорта, съобщенията и услугите, както и разходите за придобиване и придобитите ДМА през първото тримесечие. Във вторник на фокус са окончателните данни за работната сила през първото тримесечие, а в сряда ще бъде публикувана информация за туристическите пътувания и разходите за туризъм на населението също за първото тримесечие.

Календарът на БНБ за следващата седмица е доста по-интересен, като във вторник ни очаква рамката за международните резерви и ликвидност в чуждестранна валута, а в сряда парична статистика за април и брутен външен дълг на страната към края на март. Данните за февруари показаха, че за година брутният външен дълг на България е намалял с 1.85 млрд. евро, като вероятно тази тенденция ще продължи и през март. От своя страна паричната статистика носи информация за паричните агрегати, т.е. паричното предлагане в страната, както и информация за депозитите и кредитите на фирмите и домакинствата.

Освен към България погледите ни трябва все по-често да бъдат насочвани към Европа като цяло. В понеделник и вторник основните новини ще са свързани с резултатите от аукционите за ДЦК в Белгия, Испания и Холандия, които ще отчетат новите пазарни настроения и реалности. В сряда ще има среща на лидерите на ЕС, а в четвъртък ни очакват данните за бизнес климата през април в най-голямата европейска икономика, тази на Германия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10