Еврото се възстанови от 2-годишното дъно благодарение на проучвания в Гърция, които показаха, че партиите, които са придържат към сделката за международна помощ получават подкрепа в страната, което накара инвеститорите да намалят част от рекордните си залози срещу единната валута.
Повечето инвеститорит са песимисти относно продължителността на покачването като мнозина се страхуват от липсата на растеж в Европа и нестабилното състояние на испанските банки. Тези опасения свалиха еврото с 4.7% през май, което се очертава като най-слабото месечно представяне след септември.
Еврото засега получава подкрепа от социологическите проучвания сочещи победа на консерваторите от „Нова Демокрация“ по време на изборите на 17 юни. Това прави по-вероятна възможността следващото гръцко правителство да се придържа към условията на ЕС и МВФ, което пък ще остави страната във валутния съюз.
Тези очаквания издърпаха еврото срещу долара до 1.2625 след дъното от петък на 1.2495, което е най-ниска стойност след юли 2010 година. Големите оферти разположени в зоната 1.2630/50 спряха покачването и върнаха евро/долар в обедните часове на 1.2580. Търгуваните обеми обаче са малки заради почивния ден в някои части на Европа и в САЩ.
Позициите на спекулантите обаче показаха, че в седмицата завършваща на 22 май са изградени рекордно къси в еврото, а дългите в долара са най-големи след средата на 2008 година. Това дава възможност за множество корекции, докато търгуващите затварят позиции и прибират печалби. Наличието на много къси евро позиции означава и че реакциите на позитивните новини могат да бъдат много по-големи отколкото тези на негативните. Въпреки всички тези фактори заобикалящата среда остава негативна и покачванията на единната валута би трябвало да са краткотрайни.
Настроенията срещу еврото силно нараснаха в края на миналата седмица, когато държавата пое управлението на четвъртата по големина банка в страната „Банкиа“. Това увеличи опасенията, че нарастващите разходи в подкрепа на банките могат да катурнат четвъртата по големина европейска икономика и тя да търси международна помощ.
Испанската банка поиска миналата седмица спасително финансиране от 19 милиарда евро, а акциите й отвориха днес с 26.75% по-ниска цена. В допълнение на всичко това Испания оповести, че високо задлъжнелите й региони са изправени пред рефинансиране тази година в размер на 36 милиарда евро, което е много над преди оповестените 8 милиарда евро. Всичко това доведе спреда по доходността между 10 годишните испански и германски облигации до рекордно високи нива в ерата на еврото.
Единната валута поскъпна и срещу швейцарския франк, след като председателя на Швейцарската национална банка Томас Джордан заяви, че Швейцария съставя планове за извънредни мерки, в това число и контрол на капиталите, в случай на срив на еврото. Той допълни, че междувременно ще продължи да защитава фиксирания праг в кроса евро/франк. Еврото достигна в четвъртък най-високи нива след средата на март заради слуховете, че швейцарските власти планират налагането на данъци върху банковите депозити.
Долар/йена слезе с 0.3% до 79.35. Продажбите на долари дойдоха от японските износители, които пропуснаха шанса да го направят на нивата над 80 и сега се опитват да наваксат на малко по-ниски цифри. Йената получи подкрепа и от стенограмата на Японската централна банка, която подсказва, че ще има пауза при монетарните облекчения като се оплаква от неразбирането на пазарите, които са си помислили, че автоматично ще има стимули докато инфлацията не достигне 1%.
Австралийският и новозеландският долар се покачиха с над 1% срещу американския си съименик. Първата валута получи подкрепа от покупките на дългосрочни инвеститори и корпорации, което й помогна да се отдалечи от 6-месечното дъно от миналата седмица на 0.9690.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..