Европейският механизъм за стабилност може директно да рекапитализира банките в Еврозоната

Европейският механизъм за стабилност ще може да рекапитализира банките в еврозоната директно и по този начин те ще могат да получават по-бързо нужните им средства, без да се увеличава държавният дълг на съответните страни. Това решение, взето от държавните и правителствени ръководители на държавите от еврозоната рано тази сутрин, вече подобри позициите на еврото на международните финансови пазари. 

Решението дойде по настояване на изпитващите все по-сериозни затруднения  Италия и Испания. По-рано тази нощ те блокираха приемането на дългосрочен пакт за растеж и заетост с настояване първо да бъдат взети мерки за непосредствените им дългови проблеми. Последва извънредна среща във формат еврозона, а постигнатото на нея компромисно решение беше определено от председателя на Европейския съветХерман ван Ромпой като истински пробив. След приемането му премиерите на двете страни оттеглиха възраженията си за пакта.

Директното финансиране на банките ще бъде обвързано със създаване на единен надзорен механизъм за еврозоната, който ще гарантира спазване на общи правила и повече контрол, за които настоява германският канцлер Ангела Меркел. Необходимите формални процедури по подготовката и прилагането на тези две решения ще бъдат извършени спешно, гласи разпространеното след извънредната им среща изявление на лидерите от еврогрупата. Те декларират и твърдата си решимост да разкъсат омагьосания кръг между банки и правителства и да продължат да правят всичко необходимо за стабилизирането на еврозоната.

По публикацията работи: Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10