Покупките от физическия сектор оказват подкрепа на златото

Златото се търгува около 1660 долара за тройунция, а инвеститорите изчакват решенията на централните банки в Япония и еврозоната, докато интересът за покупки от физическия сектор в Азия оказва подкрепа.

Жълтият метал поевтиня миналата седмица до 4-месечно дъно под 1630 долара, след като инвеститорите бяха изплашени от стенограмата на Федералния резерв, показала опасения за вторични ефекти от количествените поощрения. Монетарните стимули, приети от централните банки в САЩ и Европа, помогнаха на златото да отчете 12-та поредна година на растеж, тъй като инвеститорите се опасяваха, че книжните пари губят стойността си и търсеха по-твърди активи. ЯЦБ ще обмисля ново облекчение още този месец, докато ЕЦБ се очаква да задържи лихвите без промяна в четвъртък.

Според анализатори разпродажбите при златото са били прекалени, тъй като няма ясен сигнал, че ФЕД ще намали или спре в скоро време програмата си по покупки на облигации. Те са на мнение, че сигурен сигнал за продажби на злато ще е повишение на лихвите, но засега такова нещо няма. По-слабата от очакваното инфлация в света в края на миналата година може би е направила метала по-малко привлекателен за инвеститорите и е довела до разпродажбите му.

Спот цената днес е почти без промяна на 1658 долара за тройунция при поскъпване вчера от 0.7%, което обаче е ограничавано от 200-дневната пълзяща средна, която преминава през 1661 долара за тройунция. Според технически анализатори днес би трябвало да следва спад до 1642 долара, тъй като при приближаването на 1660 долара се появява слабост.

Силният интерес от физическия сектор на азиатските икономики, в това число и двата топ потребители Китай и Индия, дава подкрепа на цената, въпреки липсата на значителен растеж.

Активите на най-големия сребърен фонд в света iShares Silver Trust нарастнаха към 7-и януари до 10 112.22 тона, което е най-висока стойност след май 2011-а година. Спот цената на среброто обаче е почти без промяна на 30.35 долара за тройунция след поскъпването от 9% през 2012-а година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15