Териториалният дисбаланс е най-притеснителното в развитието на българската икономика

Снимка: БГНЕС

Териториалният дисбаланс в растежа на икономиката е най-притеснителното в развитето й. Това сочи докладът на Центъра за икономическо развитие за миналата година.

Според директора на центъра Георги Прохаски разликата по брутен вътрешен продукт на глава от населението на всички области в страната спрямо София се увеличава. По думите му, столицата ще продължи да бъде център на растежа и вече има особен статут в икономиката:

Нямаме общо движение на икономическия цикъл в страната. Имаме много голямо териториално различие в този цикъл. И тези различия нарастват.

Без целенасочена държавна политика към изоставащите райони през следващите няколко години, не би могло да се очаква балансирано икономическо развитие на България, каза още Прохаски.

Според данните от редовния доклад на центъра, икономиката на страната буксува на едно място през цялата минала година, като се забелязва по-силно и по-слабо развитие по тримесечия. Това не дава възможност на хората да почувстват, че икономиката генерира макар и слаб растеж от около 1%:

Това, за съжаление, не ни дава основание да дадем и много оптимистични прогнози за 2013 година. Годината едва ли ще завърши с растеж повече от 2%, посочва Георги Прохаски.  

Два и половина милиарда лева преки чуждестранни инвестиции през тази година прогнозират експертите на Центъра за икономическо развитие. Обемът им обаче не е достатъчен, за да се излезе от фазата на буксуване. Инфлацията през годината се очаква да бъде около 3 на сто. Регистрираната безработица ще се движи около 12 на сто, а хармонизираната ще бъде до 13 на сто. 

По публикацията работи: Мила Младенова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10