След намаляване на напрежението, свързано със суверенна дългова криза в „периферията“ на Еврозоната, участниците на финансовите пазари започват да отделят по-голямо внимание на нов акроним за група от потенциални бъдещи проблеми в региона: FISH (риба). Става въпрос за Франция(F), Италия(I), Испания(S) и Холандия(H).
През последните години на дълговата криза голяма популярност набра акронима PIGS (прасета), който включваше Португалия (P), Ирландия(I), Гърция(G) и Испания(S). Но с оглед на факта, че Ирландия отбелязва постоянен прогрес, а Португалия и Гърция на този етап "закърпиха" положението и вече не представляват непосредствена заплаха, именно FISH-страните от еврозоната може да причинят следващите вълни от страхове и да доведат до резки трусове и колебания на финансовите пазари.
Френският дефицит и проблемите с конкурентоспособността са добре известни - нещо, което отбеляза по-рано днес и Асмусен от ЕЦБ. Той посочи, че втората по сила икономика в еврозоната трябва да се фокусира върху подобрение на конкуренцията, а не върху обменните нива на еврото.
В същото време продължава спадът на цените на жилищата в Холандия, което изтощава четвъртата по сила икономика в региона.
И двете посочени по-горе държави имат "негативни перспективи" на техните суверенни дългосрочни кредитни рейтинги, определени от водещите кредитни агенции.
Третата и четвъртата по сила икономики в Еврозоната - Италия и Испания пък отново са във фокуса на вниманието на финансовите пазари главно поради испанския корупционен скандал във висшите етажи на властта и напрежението на "Ботуша" преди предсрочните парламентарни избори в края на следващата седмица.
Всичко това предполага, че потенциалните заплахи пред бъдещото развитие на Еврозоната може да се окажат от „рибно естество“ (FISH), а не както до сега - „свински“ (PIGS).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..