Индустриалното производство на 17-те страни, използващи еврото, се повиши през декември с 0,7% на месечна база, но въпреки това секторът отбеляза дълбок спад от 2,4% през последното тримесечие на 2012-а година - най-сериозното понижение на тримесечна база през последните три години. Това е пореден сигнал, че икономиката на Еврозоната вероятно ще се свие за трето поредно тримесечие в края на изминалата година.
Индустриалното производство на Еврозоната се покачи с 0,7% на месечна база през декември след спад също с 0,7% през ноември. На годишна база производството отбелязва понижение от 2,4% след спад с 4,0% през предходния месец.
Евростат направи низходяща ревизия на ноемврийските данни след първоначалната оценка за понижение на индустриалното производство с 0,3% на месечна и с 2,7% на годишна база.
От евростатистиката посочиха, че през последните три месеца на 2012-а индустриалното производство на Еврозоната е намаляло с 2,4% след повишение с 0,2% за третото тримесечие, а това представлява най-дълбокото низходящо движение от началото на 2009-а, когато производството отбеляза спад от цели 9,5%.
Днешните смесени до слаби данни вероятно ще се отразят негативно върху предварителните данни за Брутния вътрешен продукт на Еврозоната, тъй като индустриалното производство формира около една пета от БВП на региона. Предварителните данни за БВП през последното тримесечие на 2012-а г. ще бъдат оповестени от Евростат утре (четвъртък).
По-детайлна разбивка на оповестени днес данни показва, че индустриалният сектор в Германия е започнал да се подобрява през последния месец на миналата година, покачвайки с 0,8% спрямо ноември. Това е поредно доказателство за подновено засилване на водещата икономика в Еврозоната, която изпитваше известна слабост през последните месеци на 2012-а година на фона на рецесията в останалата част на региона.
Данните от Италия също отбелязват повишение през декември с 0,4%, а в Ирландия производството се повиши с цели 8,5% спрямо ноември - най-доброто покачване от януари 2010-а година насам.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..