В много "емоционална" едночасова реч, известна като "Годишно обръщение за състоянието на Съюза", президентът на САЩ Барак Обама призова разделения Конгрес да повиши минималното заплащане на труда и да позволи на правителството да работи за "мнозинството" американци. Американският президент се фокусира върху необходимостта за икономически растеж. Икономическият растеж е това, което води до разкриване на работни места, работни места в средната класа - това трябва да бъде нашата пътеводна звезда, заяви той.
Обама предложи повишаване на минималното заплащане на труда до 9 долара на час до края на 2015-а година спрямо настоящите 7,25 долара на час. Американският президент предложи финансов пакет в размер на 50 млрд. долара за подобрение на инфраструктурата - главно за възстановяване на повредени пътища и мостове. По този начин ще бъдат разкрити допълнителни работни места, което може да помогне за понижение на все още високото ниво на безработица от 7,9%, обяви Обама.
Американският президент също така обяви план за изтегляне в рамките на година на 34 хиляди от 66-те хиляди американски войници в Афганистан и призова за нови мерки за имиграционната реформа в САЩ. Той препоръча на Конгреса да забрани нападателните оръжия, като предприеме и други мерки за контрол над оръжията.
Основната тема в президентската реч беше концентрирана върху "създаването на нови възможности" за американската средна класа. Нашата недовършена задача е да гарантираме, че правителството работи от името на много хора, а не само за малцина, заяви Обама. Неговото обръщение за Състоянието на нацията от рано сутринта е факт във време, в което Конгресът се намира в сериозна вътрешна битка между демократи и републиканци относно данъците и публичните разходи.
Американският президент предложи и стъпки, които да помогнат за по-ниска цена на рефинансирането на жилищните ипотеки и процес за понижение на нивата на корпоративния данък. Неговата реч потвърди, а може би дори задълбочи, и без това дълбоките различия между демократите и републиканците в Конгреса относно бъдещата икономика политика в САЩ.
Демократите похвалиха предложенията на президента, определяйки ги като доста силни и вдъхновяващи, но републиканските конгресмени ги атакуваха.
Говорителят на Камарата на представителите (Долната камара на Конгреса) Джон Бейнер (републиканец) каза, че президентът е предложил същите стимулиращи политики, които не успяха да закрепят нашата икономика и да позволят американците да се върнат обратно на работа. Според него Обама не изглежда заинтересован да работи с републиканците, но изглежда трябва да избере, дали ще върви сам при провеждането на своята либерална икономическа стратегия.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..