В началото на своето изказване пред икономическата и валутна комисия на Европейския парламент президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че Еврозоната е започнала 2013-а година в по-стабилна финансова среда спрямо предходните години.
Според него са необходими по-нататъшни значителни усилия, за да се осигури продължаващо измъкване на региона от кризата.
Драги посочи, че наличните икономически индикатори сигнализират за продължаваща икономическа слабост при старта на 2013-а, но той вижда постепенно възстановяване по-късно през годината. Слабостта се дължи на ниското потребителско доверие и намаленото външно търсене. Все още не сме видели значително подобрение в реалната икономика. Надяваме се, че глобалното търсене и стимулиращата парична политика ще намерят пътя към реалната икономика, оптимистично посочи Драги. Но той призна, че ЕЦБ продължава да обмисля как да повиши трансмисията на водената от банката стимулираща парична политика към реалната икономика (бел.ред. Как отпуснатите към търговските банки заеми с ниски лихви от ЕЦБ може да стигнат до реалния бизнес и до домакинствата?).
Шефът на ЕЦБ отново подчерта, че банката няма за цел конкретни валутни нива на размяна (на еврото), но отбеляза, че валутните курсове са важни, както за ценовата стабилност, така и за икономическия растеж. Поскъпването на еврото представлява низходящ риск за инфлацията в Еврозоната, посочи Драги.
Според него подобрението в доверието на финансовата пазари от лятото на миналата година насам е "значително".
Драги подчерта, че политиката на ЕЦБ ще остане стимулираща. Той отново обаче посочи, че рисковете за икономическите перспективи в Еврозоната остават в низходяща посока.
Инфлацията в Еврозоната продължава да бъде сдържана, а инфлационните очаквания в скоро време ще паднат под 2%. Рисковете относно инфлационните перспективи са в най-общ план "балансирани" в средносрочен план, като възходящите инфлационни рискове са свързани с по-високите косвени данъци и цените на петрола, докато низходящите инфлационни рискове са свързани със слабата икономическа активност и поскъпващото евро. Инфлационният натиск ще остане сдържан в средносрочен план, посочи шефът на ЕЦБ.
Драги отбеляза, че ЕЦБ си дава сметка за предизвикателствата, идващи от продължителен период на ниски лихви и на висока парична ликвидност, като една продължителна стимулираща парична политика може да подхрани раздуване на цените на финансовите активи.
Тези коментари на Марио Драги бяха възприети от финансовите пазари като слабо негативни за еврото и то върна леко назад към 1,3332 долара, а спрямо йената - към 125,25 нивото. Но днешното негово изказване почти напълно повтаря прескоференцията на Драги след заседанието на ЕЦБ в началото на месеца и това би трябвало да ограничи натиска върху еврото на валутния пазар.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..