В оповестените днес т.нар. "зимни" икономически прогнози за Европейския Съюз, Европейската комисия запази без промяна своите прогнози за умерен растеж на БВП на България от 1,4% през настоящата и от 2,0% през 2014г., преди обаче да последва забавяне на икономиката до растеж от едва 0,8% през 2015г.
От комисията посочват, че предварителните данни за първите три тримесечия на 2012г. подсказват, че растежът на БВП на нашата страна се е забавил под 1% към 0,8% спрямо 1,7% през 2011г., главно поради негативния нетен износ за сметка на подобрение във вътрешното потребление. Имено износът беше в основата на относително добрия икономически растеж на България през периода 2010-2011г., но според ЕК, този модел се е променил през 2012г. и вече вътрешното потребление е в основата на слабия растеж през миналата година.
ЕК посочва, че този променен модел ще продължи и през тази и следващата години, като вътрешното потребление ще остане водещо за икономическото възстановяване (???). В същото време, нетния износ се очаква да продължи да оказва негативно влияние върху растеж през 2013г. и в по-малка степен и през 2014г., прогнозират от Комисията.
Поради това, от ЕК смятат, че ще има известно повишение на дефицита по текущата сметка в идващите години, като от дефицит в размер на 0,7% от БВП през 2012г., този дефицит ще се разшири до 1,6% от БВП за настоящата година и до 2,0% през 2014г.
Европейската комисия очаква вътрешното потребление в България да бъде подкрепено от стабилната вътрешна икономическа среда (???) и относително силните публични финанси, които да подкрепят потребителското доверие и това да доведе до разширяване на разходите на домакинствата през 2013-2014г. Очаква се финансовият сектор да се разшири, което също да подкрепи позитивно икономическия растеж на страната.
Според Европейската комисия, инвестициите в България ще бъдат движени първоначално от проектите в публичния сектор, които са финансирани от Европейския съюз. Инвестициите в частния сектор се очаква да наберат постепенно скорост от текущите относително ниски след кризисни нива, смятат от ЕК.
ЕК посочва, че рисковете свързани с този основен сценарий изглеждат балансирани. Най-значителните низходящи рискове са свързани с текущия позитивен импулс в потреблението на домакинствата, който импулс може да се преобърне с оглед все още слабия пазар на труда в страната и все още крехкото потребителско доверие. Възходящите рискове пред тези прогнози за свързани с износа, ако той се окаже по-добър от очакванията, смятат от ЕК.
Европейската комисия прогнозира, че пазарът на труда в нашата страна ще остане слаб, като работната заетост е отбелязала понижение с над 4% през 2011г. и с почти 2% през 2012г., а нивото на безработица се покачи над 12% през миналата година. Но според ЕК, месечните и тримесечни данни подсказват, че тези негативни тенденции са се забавили в края на 2012г.(???).
От Комисията очакват пазара на труда в България да започне мудно възстановяване през настоящата и през 2014г., като за 2013г. прогнозира ниво на безработица от 12,2%, последвано от леко понижение до 11,9% преди обаче нов ръст през 2015г. до 12,7%.
ЕК посочи, че инфлацията в България е ударила пик от 3% на годишна база през третото тримесечие на 2012г., като очаква инфлацията да се забави към 2,6% през 2013г. и да бъде 2,7% през 2014г.
Комисията смята, че фискалното положение в нашата страна ще остане силно. Тя отбелязва, че правителствените прогнози за фискалния дефицит са се подобрили значително от дефицит в размер на 2% от БВП през 2011г. до 1% от БВП за 2012г. Очаква се фискалният дефицит да покачи леко до 1,3% от БВП през настоящата година, преди обаче той да върне към 1% от БВП.
(Бел.ред.) Оповестените днес нови икономически прогнози на Европейската комисия за България са добри, но изглеждат доста "оптимистични" на фона на политическата криза в която се намира страната. Не е ясно дали евентуално задълбочаване на настоящата политическа криза няма да влоши икономическата и финансова среда в България. Будят известно „недоумение“ и прогнозите на ЕК, че вътрешното потребление и разходите на домакинствата ще бъдат основен двигател за икономическия растеж на страната през настоящата година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..