Европейската комисия намали рязко икономическите прогнози за Еврозоната през 2013г.

Снимка: Архив

Днес Европейските комисия представи своите нови, по-слаби икономически прогнози за Еврозоната. Според тях, БВП в региона се очаква да отбележи спад от 0,3% през 2013г. спрямо прогнозните на комисията през ноември месец за растеж от 0,1%. Това означава, че Еврозоната ще остане в икономическа рецесия и през цялата настояща година (след спада на БВП с 0,6% в края на миналата година). За 2014г., Европейската комисия запази без промяна своите очаквания за икономически растеж от 1,4% в региона.

С оглед отлагане във времето на икономическото възстановяване в Еврозоната, Европейската комисия очаква по-нататъшно повишение на нивото на безработица през настоящата година до 12,2% (над 11,8% ноемврийската прогноза), преди слабо понижение до 12,1% през 2014г.

Инфлацията в Еврозоната се очаква да бъде в 1,8% през тази година и да се понижи до 1,5% през 2014г., смятат от Комисията. Прогнозите за бюджетният дефицит в региона бяха ревизирани нагоре до дефицит в размер на 2,8% от БВП през настоящата година (спрямо дефицит за 2,6% при ноемврийските прогнози) и дефицит от 2,7% за 2014г. Общият държавен дълг в Еврозоната се очаква да достигне 95,1% от БВП през 2013г. и да покачи слабо до 95.2% през следващата година (спрямо ноемврийски прогнози на комисията съответно в 94,5% и в 94,3%).

Въпреки тези по-ниски икономически прогнози, комисарят по Европейската икономическа и валутна комисия Оли Рен посочи, че правителствата трябва да продължат с фискалните и структурни реформи и че тези мерки вече са започнали да "берат плодове". В противен случай, ще се повиши рискът за ново отлагане в бъдеще на икономическото възстановяване, предупреди той.

ЕК понижи и прогнозите за растежа на БВП на Германия за 2013г. до +0,5% спрямо очакванията през ноември 2012г. за растеж от 0.8%. Комисията смята, че Германия ще постигне балансиран бюджет в рамките на годината с дефицит в размер на едва 0,2% от БВП на страната. Европейската комисия прогнозира, че германският държавен дълг през настоящата година ще бъде 80,7% от БВП спрямо ноемврийската прогноза 80,8%. От комисията обаче посочват, че германският икономически растеж ще се ускори през 2014г. до 2% с оглед добрия пазар на труда и солидната конкурентоспособност на Германия.

ЕК понижи прогнозата за БВП на Гърция за 2013г. до спад с 4,4% спрямо ноемврийската си прогноза за спад с 4,2%. Но Комисията вижда постепенно икономическо възстановяване на страната в края на 2013г. и дори очаква растеж от 0,6% през 2014г. Според ЕК, гръцкият бюджетен дефицит ще бъде в размер на 4,6% от БВП през тази година (под предишната прогноза за дефицит от 5,5%) и бюджетен дефицит от 3,5% спрямо БВП (под 4,6% предишна прогноза).

Френската икономика ще отбележи растеж от едва 0,1% през 2013г., което е доста под прогнозите на френското правителство за растеж в размер на 0.8% и под европейските ноемврийски прогнози за растеж от 0,4%, посочват днес от Европейската комисия. Очаква се бюджетният дефицит на Франция да бъде в размер на 3,7% от БВП през настоящата година - над предишните прогнози за дефицит в размер на 3,5% и доста над прогнозата на френските власти за дефицит в размер на 3% от БВП.  От ЕК предупредиха, че ако френското правителство не промени своята политика, бюджетният дефицит ще продължи да се разширява до 3,9% през 2014г., а държавният дълг на Франция да качи до 95% от БВП през следващата година спрямо 93,4% за настоящата година и 90,3% от БВП през 2012г.

Европейската комисия очаква БВП на Италия да отбележи спад от 1% през тази година, след което да последва растеж от 0,8% през 2014г. Бюджетният дефицит на третата по сила икономика в Еврозоната се очаква да бъде в размер на 2,1% от БВП през настоящата година. Според ЕК, италианският държавен дълг ще удари пик от 128,1% от БВП през 2013г., след което ще отбележи умерено понижение през 2014г.

Европейската комисия запази без промяна прогнозата за икономически растеж от 0,9% на Великобритания за 2013г., но понижи слабо прогнозата за британския растеж през 2014г. до 1,9% (от 2,0% предишна). Тя очаква инфлацията на Острова да се понижава с по-бавно темпо отколкото предишните свои очаквания.

По-лошите нови икономически прогнози на Европейската Комисия очертават поредна "мрачна икономическа картина" в Стария континент и това доведе до опит за известен натиск върху единната европейска валута. След оповестените икономически прогнози на ЕК, еврото върна назад към 1,3200 долара (по-рано днес еврото отскочи до 1,3246 при солидното Ifo бизнес проучване за Германия), върна назад към 123,00 йени и спрямо британската лира към 0,8640 нивото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10