Фондовият пазар на Уолстрийт отбелязва повишение в началото на днешната американска търговия след първоначалната негативна реакция на по-слабия растеж от едва 0,1% на БВП на САЩ в края на 2012г. Но по-добрият индекс за промишлената активност в региона на Чикаго и силното понижение на заявките за социални помощи при безработица, помогнаха за нови предпазливите покупки на американски акции.
Индексът DJIA се повиши с 0,1% към 14 100 пункта - само около 100 пункта под неговия рекорден исторически връх от 14 198 пункта достигнат през 2007г. Инвеститорите обаче предпочитат да изчакат утрешния краен срок, в който Вашингтон да се опита да избегне автоматичното съкращаване на държавните разходи с 85 млрд. долара. Това ограничи интереса за покупки на акции и основните американски фондови индекси вече се колебаят около неутралната територия между слаб растеж и слаби загуби.
На валутния пазар има нови продажби на евро и поскъпване на долара и йената. Причина за негативната настройка към единната европейска валута са появилите се спекулации, че ЕЦБ може да прибегне до понижение на лихвите на заседанието след седмица (на 7-и март).
Повод за тези очаквания даде анализ на базираната в Ню Йорк известна консултантска компания Medley, според който, ЕЦБ ще дискутира възможно понижение на лихвите на следващото заседание. Компанията мотивира тази своя прогноза със сигналите за продължаващо забавяне на инфлацията в Еврозоната (видно от днешните данни на Германия и Еврозоната) и рисковете в низходяща посока за икономическото развитие на региона. Според банката BNP Paribas, ЕЦБ ще прибегне до понижение на основната лихва с 25 базисни пункта до ново рекордно дъно от 0.50%, но най-вероятно на заседание в началото на април месец. Цитира се и хаотичната политическа ситуация в Италия след изборите като допълнителен натиск върху Европейската централна банка да вземе решение за понижение на лихвите.
Политическият вакуум на Апенините изглежда се "комбинира" днес с проблемите и опасенията на финансовите пазари около Холандия и Словения, като инвеститорите не изпускат от поглед и кризата в Кипър.
Всичко това поднови негативната настройка към еврото и то върна обратно под 1,3100 долара достигайки ново дъно за деня от 1,3058 долара, падна под 121,00 йени и до ново дъно от 0,8605 британски лири.
Интерес за покупки на единната европейска валута има към 1,3050/1,3040 долара преди важните оферти купува разположени около 1,3020/1,3000 областта. Но само пробив на еврото под 1,3000 нивото може да поднови неговото рязко обезценяване в сила от 1,3711 върха, който то достигна в началото на февруари.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..