Според последно проучване на Националната асоциация за бизнес и икономика (NABE) в САЩ, около 44% от запитаните икономисти посочват, че настоящата парична политика на ФЕД е "прекалено стимулираща". Това е рязко повишение на подобно мнение спрямо така смятащи едва 26% от икономистите при предишното подобно проучване на NABE проведено през септември 2012г.
ФЕД продължава своята агресивна политика през последните 6 месеца, като през декември миналата година се ангажира да купува американски държавни облигации и ипотечно-гарантирани ценни книжа за 85 млрд. долара на месец, като тази операция е с "отворен край" (не се фиксира крайна дата), в комбинация с продължаващата почти нулева лихвена политика (Федералната фондова лихва остава в нивата между 0,00% и 0,25%). Всички тези мерки имат за целя да намалят лихвите по заемите и да стимулират икономическия растеж в САЩ.
Близо 53% от запитаните 192 икономисти обаче продължават да смятат, че тази стратегия на ФЕД все още е "почти правилната", но техният брой отбелязва известен спад спрямо предходното проучване на NABE. За сега едва 3% от участващите в проучването мислят, че настоящата парична политика е "прекалено рестриктивна" (т.е. смятат, че ФЕД трябва да провежда още по-агресивна стимулираща политика).
Около 2/3 от икономистите посочват, че ФЕД трябва да приключи с допълнителните покупки на американски ценни книжа по някое време през настоящата година, докато 17% мислят, че банката трябва незабавно да преустанови тази своя програма за "количествени улеснения".
В своите показания пред Конгреса и Сената през миналата седмица, президентът на ФЕД Бен Бернанке заяви, че централната банка планира да направи в скоро време нова оценка за т.нар. "изходна стратегия" от настоящата си политика за покупки на ценни книжа – политика, което е в сила от старта на финансовата криза през 2008г. при която Резервът повиши своя финансов баланс с повече от 3 трлн.долара. Някои икономисти се страхуват, че когато ФЕД започне да продава закупените от него финансови активи, това може да доведе до рязко повишение на лихвите и до скок на инфлацията в САЩ. Но Бернанке на няколко пъти през последни дни подчерта, че на този етап ФЕД ще продължи със стимулиращите мерки, тъй като ползите от тях надвишават рискове.
Докато повечето запитани икономисти са благоразположени към скорошен край на програмата на ФЕД за "количествени улеснения", много малък брой от запитаните от NABE смятат, че ФЕД ще трябва да повиши краткосрочните лихви в САЩ през настоящата година. Около 49% от икономистите прогнозира, че ФЕД ще осъществи първо повишение на Федералната фондова лихва през 2014г., докато 38% смятат, че банката ще запази рекордно ниските и почти нулеви лихви до 2015г.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..