Английската централна банка запази своята парична и лихвената политика

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Английската централна банка запази без промяна основната британска лихва в 0.5% нивото.

АЦБ запази без промяна и своята програма за покупка на британски държавни облигации в размер на 375 млрд. паунда, като по този начин не се оправдаха някои спекулативни очаквания за повишение с 25 млрд. паунда.

Подробности от заседанието на централната банка ще бъдат известни на 20-ти март, когато бъдат оповестени протоколите. Тогава ще стане ясно и как са гласували отделните членове на борда и дали нейният шеф Марвин Кинг отново е поискал повишение на програмата за покупки на британски държавни облигации с нови 25 млрд. паунда до общо 400 млрд. паунда.

През януари деветимата представители на банката гласуваха с шест срещу три гласа за запазване на настоящата политика, като освен Кинг още двама банкери призоваха за ново повишение на паричните стимули.

Повечето анализатори продължават да залагат на повишение на паричните стимули с поне 25 млрд. британски лири на следващото заседание на АЦБ през април или на заседанието през май.

Новината провокира рязкото поскъпване на британската лира на валутния пазар, като тя се повиши към 1,5066 долара, след като в началото на днешната търговия удари ново 32-месечно дъно от 1,4966 долара.

Единната европейска валута парира своето сутрешно възходящо движение и след края на заседанието на АЦБ падна към 0,8639 паунда от днешния връх от 0,8697 лири стерлинги.

Предстои решението на Европейската централна банка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10