Рязко понижение на потребителското доверие в САЩ през март, последвано от спад и на Уолстрийт

Снимка: Архив

Индексът на потребителското доверие в САЩ, според Университета в Мичиган, се понижи рязко до 71,8 пункта от 77,6 пункта през февруари. Това е най-слабото ниво на индекса от декември 2011г. насам.

Индексът на текущото потребителско доверие в икономиката на САЩ отбелязва спад през март до 87,5 пункта от 89,0 през февруари, а индексът на бъдещите очаквания на американците се срина до 61,7 от 70,2 пункта за февруари - най-ниското ниво от ноември 2011г. насам.

Дори индексът оценяващата 12 месечните бъдещи икономически перспективи се срива рязко през март до 70 пункта от 87 пункта за февруари, а този на бъдещите петгодишни очаквания се влошава до 76 от 84 пункта.

Изглежда по-високите социални осигуровки от началото на годината и реалният риск от скорошна серия строги фискални мерки на икономии в крайна сметка оказват своето негативно влияние върху средния американец и може да навредят на неговите потребителски разходи.

Доста негативното потребителско проучване за началото на март се възприе песимистично от инвеститорите на Уолстрийт, които изглежда игнорираха по-добрите данни за индустриалното производство в САЩ. След слабите данни, фондовият индекс Дау Джоунс e "на червено" с 0,35%, широкият индекс S&P500 губи 0,37% от стойността си, а технологичният индекс Nasdaq падна с 0,4%.

Европейските борси последваха спада на Уолстрийт, като немският индекс DAX пада с 0,57%, френският CAC40 с 1%, а британският FTSE100 с 0,83%.

Доларът реагира "разнопосочно" на днешните "смесени" икономически данни от САЩ. След като по-рано следобед еврото за кратко поскъпна до нов връх за деня от 1,3107 долара, доброто индустриално производство през февруари подкрепи американската валута и върна еврото към 1,3056. Но това краткосрочно поскъпване на долара се ограничи след слабите данни за американското потребителско доверие и сега еврото опита ново предпазливо поскъпване към 1,3100.

Днешните "смесени" икономически показатели от САЩ се възприемат като ясен сигнал, че през следващата седмица Федералният резерв няма да направи каквито и да е промени в настоящата си парична и лихвена политика.

Ако ФЕД продължи да натиска "педала на газта" на своята програма за "количествени улеснения" (програмата за месечни покупки на американски ценни книжа в размер на 85 млрд.долара), това може да даде мотив за ново закриване на дълги доларови позиции на валутния пазар и това да задълбочи низходяща корекция на "зелените пари" спрямо останалите основни валути.

Графика на евро-долар

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25