АЦБ не даде индикации за нови парични стимули и това подкрепи британската валута

Снимка: Архив

На своето последно заседание в началото на март, Английската централна банка не е обмисляла нови парични стимули в подкрепа на британската икономика поради опасенията, че по-нататъшни покупки на британски държавни облигации могат допълнително да обезценят стерлинга и да подкопаят общественото схващане за ангажимента на банката да се бори с инфлацията в страната.

Протоколите от последното заседание на АЦБ показва, че деветте членове на борда на директорите на банката са гласували единодушно за запазване на рекордно ниската британската лихва в нивото от 0,5%. Трима от членовете на банката, в т.ч. и нейния шеф Марвин Кинг, са настоявали на второ поредно заседание за нови парични стимулиращи мерки (над настоящите стимули за 375 млрд.паунда), но останалите шестима представители на банката са били против.

Марвин Кинг, Пол Фишер и Дейвид Майлс са поискали допълнителни 25 млрд. паунда за покупки на британски облигации от страна на АЦБ като са посочили, че извънредните стимули ще подкрепят потреблението  в страната, но без да окажат влияние върху инфлацията.

Но останалите шестима представители на банката не са били съгласни. Те се заявили, че нови стимули ще рискуват повишение на очакванията за по-висока бъдеща инфлация, както и риск от "необосновано обезценяване на британската лира, ако подобно решение бъде погрешно интерпретирано като липса на ангажимент за запазване на ниска инфлация в средносрочен план".

Днешните протоколи от последното заседание на АЦБ подчертават дълбоките различия сред членовете на банката относно това, как да се отговори на слабото икономическо развитие и на високата инфлация на Острова.

Английската централна банка вярва, че вероятността икономиката да отбележи спад през първите три месеца на 2013-а г. се оценява на около 50%. Повечето членове на банката все още виждат като възможно едно умерено икономическо възстановяване с течение на годината. Инфлацията вероятно ще надвиши нивото от 3% към средата на 2013-а, което би било доста над т.н. инфлационен прицелен праг на АЦБ в 2%.

Преди малко бяха оповестени и данните за пазара на труда и безработицата във Великобритания. Според британската статистика ONS, безработните (по международните стандарти) през трите месеца до края на януари се повишиха с 7 хил. до общо 2,52 млн. британци. Това е първото повишение на безработицата от януари 2012-а г. насам. Нивото на безработицата през януари остава в без промяна в 7,8% спрямо трите месеца до края на декември.

Данните на ONS показват, че това повишение на безработицата се дължи изцяло на повишение на младежката безработица, като в началото на 2013-а г. тя е достигнал 17-месечен връх.

Данните за молбите за социални помощи при безработица през февруари показват спад на молбите с 1 500 след тяхното понижение с 10 хил. през януари. Нивото на британските безработни (според молбите за помощи) остава през февруари в 4.7% - колкото и в началото на годината.

Средното седмично заплащане на труда във Великобритания се повишава с едва 1,2% през трите месеца до края на януари. Това е най-слабото повишение на доходите от декември 2009-а г. насам и надолу от повишение на доходите с 1,3% в края на 2012-а г.

Британската лира реагира с рязко поскъпване на валутния пазар на оповестените протоколи от последното заседание на АЦБ. Изглежда имаше очаквания, че повече членове на банката ще настояват за допълнителни парични стимули (гласуването няма да бъде с 6 срещу 3 гласа, а с 5 срещу 4 гласа ?). Изразените от АЦБ опасения за "необосновано ново обезценяване на стерлинга" също даде добър мотив за покупки на британската лира, като участниците на валутния пазар изглежда "игнорират" данните за повишение на британската безработицата.

Британската лира поскъпна рязко от сутрешното дъно около 1,5026 долара до 1,5155 с поглед към неговия връх от петък в 1,5176 долара. По-рано през март (на 12-и), паундът удари 33-месечно дъно от 1,4831 долара. Еврото от своя страна падна рязко от сутрешния връх от 0,8582 паунда до 0,8520 с поглед към вчерашното негово петседмично дъно от 0,8504 британски лири.

Вниманието на валутния пазар се насочва към представянето на Бюджет 2013-а г. от британския финансов министър Озборн след 14.30 ч. и дали правителството ще предложи по-значими мерки в подкрепа на доста слабото икономическо развитие на Острова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25