Йената отново е слаба, отстъпвайки пред подновения натиск след стабилизирането на златото от зашеметяващото пропадане в началото на седмицата. Долар/йена се разменя за 98,14 след отласкването вчера от двуседмично дъно на 95,67. Двойката обаче все още е доста под 4-годишния връх от миналата седмица на 99.95. Кросът евро/йена е на 129,29 при вчерашно 10-дневно дъно на 125,00. И тази двойкаобаче все още е отдалечена от 3-годишния връх от миналата седмица на 131,10.
Историческо пропадане на цената на златото в понеделник, съчетано с нови опасения за икономическия растеж в Китай, накараха инвеститорите да търсят йената и да реверсират продажбите и породени от агресивната програма за стимули от Японската централна банка. Анализаторите обаче прогнозират, че спада й ще се поднови, тъй като японските инвеститори в крайна сметка ще търсят по-висока доходност в чужбина заради инжекцията от 1,4 трилиона долара на ЯЦБ в икономиката през следващите две години, чиято цел е да стимулира растежа.
Икономическият растеж е основна тема и за някои от по-предпазливите представители на Федералния резерв, които не показват сигнали, че са готови да спрат скоро стимулите на ФЕД. В подкрепа на тяхната позиция са и данни от вчера показали спад на потребителските цени и по-слабо фабрично производство. Доларът загуби позиции срещу еврото, което набра скорост при преодоляването на съпротивата около 1,3110/1,3120. Единната валута днес се котира на 1,3174. Пазарите от своя страна пренебрегнаха вчера доклад показал рязък спад на доверието сред анализаторите и инвеститорите в Германия през април.
Зелените пари падаха и срещу високодоходните валути, които се възстановяваха от резкия спад в понеделник породен от драматичния срив на златото. Австралийският долар е на 1,0356 срещу американския си съименик при едномесечно дъно в понеделник на 1,0291.
Днес липсват значими икономически новини, а пазарите насочват вниманието си съм започващата утре среща на Г-20 във Вашингтон, където финансовите министри и управителите на централните банки от водещите икономики в света ще обсъждат перспективите пред икономическите и финансовите пазари, включително и кризата в Кипър, както и движенията на цените на активите.GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..