Фондовият пазар на Уолстрийт парира първоначалното слабо възходящо движение, като основните индекси излизат "на червено" след днешните по-слаби данни за продажбите на съществуващи жилища в САЩ. Тези данни сякаш потвърждават опасеният за "охлаждане" на добрия икономически растеж от началото на годината.
Индексът Дау Джонс се понижава с 0,48%, широкият индекс S&P500 с 0,21%, като само технологичният индекс Nasdaq се колебае около петъчните нива на затваряне.
Негативно влияние върху днешната настройка на инвеститорската оказват и слабите финансови резултати на голямата американска компания Caterpillar за първото тримесечие, както и нейните занижени прогнози за печалбата и продажбите през цялата 2013-а година. Акциите на Caterpillar се понижават с 0,81%, като продължава и спада на акциите на General Electric (с над 2%) и на McDonalds (с 1,2%) след като тези две големи компании оповестиха в края на миналата седмица също не чак толкова добри резултати за последното тримесечие.
Негативното представяне на Уолстрийт парира и днешното възходящо движение на фондовите борси в Европа и към края на европейската търговия повече индекси също се "оцветиха в червено". Немският индекс DAX падна с 0,16%, френският CAC40 с 0,22%, а британският FTSE100 с 0,41%, въпреки изненадващото подобрение за четвърти пореден месец на индекса на потребителско доверие в еврозоната през април. Все още с добро възходящо движение остават борсите в Милано и Мадрид, като италианският индекс MIB се повишава с 1,14%, а испанският Ibex-35 с 1,17%, главно като реакция на новината за втория президентски мандат в Италия на Джорджо Наполитано и след новия спад по лихвите на държавните облигации на двете важни страни от "периферията" на еврозоната.
От днешните по-слаби жилищни данни от САЩ и известното ново повишение на напрежението на фондовите пазари се възползва японската йена. Преди малко доларът падна до 98,98 йени, след като в началото на днешната търговия той не успя да "превземе" важната зона на съпротива и добри оферти "продава" към 99,90/100,00 йени (около 4-годишния негов връх около 99,95 йени от 11-ти април и ключовата опциона бариера в 100,00 нивото). Има закриване на част от прекалено големите по размер къси позиции в йени и спрямо еврото, при което единната европейска валута падна към 128,91 йени, след като в началото на днешната търговия поредния опит за негово възходящо движение се ограничи до 130,73 йени - под тригодишния връх на еврото от 11-ти април към 131,12 йени.
Растящите спекулативни очаквания, че Европейската централна банка може да понижи лихвите в еврозоната на своето заседание на 2-ри май държат под натиск единната европейска валута и спрямо долара. Но спадът на еврото за сега се ограничи до 1,3015 долара - около продължаващите добри оферти "купува" към 1,3030/00 долара (около серията дъна на еврото от 15-и април насам и нова серия падежи на опции за евро/долар утре следобед в 1,3030 и в 1,3000 долара).
Само пробив на еврото под 1,3000 долара ще поднови неговото низходящо движение от върха за годината около 1,3711 долара и то може да прицели 1,2975/50 (опции с падеж утре следобед в 1,2950; важната 21-дневна пълзяща-средна и 50% корекция на цялото поскъпване на еврото от неговите дъна за годината около 1,2751/46 до върха към 1,3202 долара от 16-и април) и дори следващата важна зона на подкрепа около 1,2930/20 (важната 200-дневна пълзяща-средна и 61,8% корекция на отскока на еврото от 1,2751/46 дъната до 1,3202 върха).
Близки оферти "продава" за еврото има около 1,3050/70 долара (с оглед и утрешния падеж на опции в 1,3050 и в 1,3065 долара), преди следващия интерес за продажби на единната европейска валута към 1,3080/1.3100 долара (около сутрешния връх на еврото към 1.3085; важната 55 дневна пълзяща-средна и пореден падеж и на опции утре следобед в 1.3100).
Вниманието на финансовите пазари се насочва към утрешните важни предварителни PMI индекси за промишлената активност и активността в сферата на услугите на Франция, Германия и на цялата еврозона през април. Тогава се очаква и предварителния промишлен PMI индекс на САЩ през април на САЩ, както и данните за продажбите на нови американски жилища през март. Акцентът ще се постави върху данните от Еврозоната, тъй като едни по-слаби данни може да засилят очакванията за предстоящо понижен на лихвата от ЕЦБ. Внимателно ще се следи и новия кръг преговори между основните политически сили в Италия за формиране на правителство, след като до края на днешния ден се очаква новият-стар президент Наполитано да положи клетва.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..