ФЕД планират стратегия за отслабване на политиката на агресивни парични стимули, съобщава Уолстрийт Джърнъл

Снимка: Архив

Уолстрийт Джърнъл съобщава, че Федералният Резерв разработват стратегия за излизане от настоящата програма на стимулиращи парични мерки (програмата за покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец).

Изданието се базира на анализ на Джон Хилсенрат, който се счита като важен изразител на мнението на ФЕД, озаглавен "ФЕД планира излизане от паричните стимули" и в който той съобщава, че Федералният резерв съставя план за намаляване на размера на програмата за покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец.

Според Хилсенрат ФЕД планира да промени размера на покупките на ценни книжа, тъй като мнозинството представители на резерва са уверени в подобрението на пазара на труда в САЩ. Но времето за стартиране на този план на ФЕД все още е въпрос на дискусии, посочва Уолстрийт Джърнъл. Според Хилсенрат Федералният резерв все още дебатира, когато да започне процеса на понижение на програмата за стимулиращи мерки, като той подчертава, че всяка една промяна в политиката ще зависи от това, какви са перспективите за икономическия растеж и за развитието на пазара на труда.

Официалните представители на ФЕД се фокусират върху уточняване на тази своя "изходна" стратегия, която да не доведе до прекомерни реакции на финансовите пазари, отбелязва Джон Хилсенрат.

В цели три статии през уикенда Джон Хилсенрат говори за обмисляне на подобна "изходна" стратегия от страна на Федералния Резерв. Думите на Хилсенрат има доста голям тежест на финансовите пазари, тъй като той се счита като един от основните говорители, които осъществяват информационния "канал" между Федералния резерв и финансовата преса и пазари.

Тази "информация" продължава да оказва подкрепа за американския долар на валутния пазар в началото на днешната търговия след силното поскъпване на "зелените" пари в петък.

Липсата на критиките от страна на Г-7 за настоящата агресивна парична и лихвена политика на Японската централна банка допълнително подкрепи долара, като през азиатска сесия на търговия той се повиши до нов над 4-годишен връх от 102,15 йени, преди да върне обратно назад към 101,50 йени. Еврото продължава да се търгува под 1,3000 долара след петъчното пет-седмично дъно на единната европейска валута от 1,2935 долара - точно около важната техническа подкрепа около 1,2936/35 (61,8%-нта корекция на последното възходящо движение на еврото от дъното 1,2746 от 4-ти април до 1,3243 върха от 1-ви май).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10