Президентът на ФЕД на Далас Ричард Фишер заяви в интервю за телевизия CNBC, че не е ясно, дали програмата на Федералния резерв за покупки на американски ценни книжа е помогнала на реалната икономика на САЩ.
Ние направихме богатите хора още по-богати..., призна Фишер, визирайки силното възходящо движение на американския фондов пазар в резултат на стимулиращата парична политика на Федералния резерв. Въпросът е какво направихме за работещите мъже и жени в Америка, запита се той.
Фишер, който от доста време насам е против програмата на ФЕД за покупки на американски ценни книжа и продължава да настоява за нейното редуциране, добави, че очаква растежът на реалния БВП на САЩ да бъде над 2,5% към края на настоящата година.
Според него е необходима рационална фискална политика, която да пришпори американската икономика. Той не изглежда доволен от силата на пазара на труда и посочи: Не виждам достатъчно разкриване на работни места.
Въпреки, че е противник на програмата за "количествени облекчения", Ричард Фишер призна, че рязкото спиране на тази програма за покупки на ценни книжа би било прекалено разрушително. Той визира най-вече възможността за прекратяване на програмата за покупки на ипотечно-гарантирани книжа и рисковете, това да доведе до трусове на финансовите пазари.
Фишер предпочита ФЕД да започне бавно да намалява темпото на месечни покупки на ипотечно-гарантирани ценни книжа (покупките на т.нар. MBS за 40 млрд. долара на месец). Той посочи, че не е сам в желанието централната банка да започне да редуцира програмата за "количествени облекчения", като има и други официални представители, които споделят неговото мнение.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..