Европейската комисия заяви, че премахва своята процедура за прекомерен бюджетен дефицит за Италия, Унгария, Латвия, Литва и Румъния.
ЕК посочи, че ще даде повече време за изпълнение на заложните бюджетни цели за Испания, Франция, Холандия, Полша, Португалия и Словения за достигане на европейския лимит за дефицит под 3% от БВП.
Според комисията Полша, Франция, Словения и Испания ще получат по две допълнителни години срок, за да изпълнят заложените цели за свиване на бюджетните дефицити под европейския лимит от 3% от БВП. Холандия и Португалия ще получат по една допълнителна година, за да изпълнят заложените цели за техните бюджетни дефицити.
Белгия не е предприела достатъчни мерки за справяне с бюджетния дефицит и трябва да продължи със затягане на бюджетната си дисциплина, отбеляза ЕК.
Европейската комисия препоръча Франция да предприеме решителни мерки през настоящата година, за да постигне балансирана пенсионна система до 2020-а година. Франция трябва да опрости своята данъчна система, да повиши своята конкурентоспособност в сектора на услугите и да понижи цената на работната сила, допълни комисията.
Европейската комисия каза, че Германия трябва да позволи повишение на заплащането на труда, за да подкрепи своето вътрешно потребление (и така да помогне за ребалансиране на търговията в еврозоната). Германия също така трябва да повиши гъвкавостта на работната сила в страната и да повиши конкурентоспособността в сектора на услугите.
Европейската комисия постави нови бюджетни цели за Испания: бюджетен дефицит от 6,5% от БВП за 2013-а година, 5,8% за 2014-а, 4,2% за 2015-а и спад до 2,8% от БВП през 2016-а година.
Европейската комисия постави нови бюджетни цели за Португалия: бюджетен дефицит от 5,5% от БВП за 2013-а година, 4,0% за 2014-а и дефицит в размер на 2,5% от БВП за 2015-а.
ЕК заложи за Холандия постигането на бюджетен дефицит в размер на 3,6% от БВП през 2013-а година и дефицит от 2,8% за 2014-а година.
За Франция Европейската комисия определи бюджетен дефицит от 3,9% през 2013-а, от 3,6% през 2014-а и свиването до 2,8% от БВП през 2015-а година.
Европейската комисия определи краен срок до 1-ви октомври, в който посочените страни да предложат свои извънредни планове за подобрения на фискалната дисциплина.
Шефът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу каза, че европейското икономическо възстановяване е било затруднено в краткосрочен план от високите нива на дълга и подчерта, че трябва да бъде увеличено темпото на реформи в целия Европейски съюз. Фискалната консолидация трябва да продължи с темпо, което да отговаря на ситуацията в конкретната страна - членка на Европейския съюз, посочи Барозу. Той призова за необходимостта от повече мерки за справяне с високата безработица на Стария континент.
(Бел. ред.) Днешните решения на Европейската комисия относно процедурата за прекомерен дефицит и за даване на допълнителен срок на някои страни да сложат в ред своите финанси бяха очакваните от анализатори и икономисти и не представляват никаква изненада.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..