Международният валутен фонд заяви днес, че настояща обезценка на йената с около 20% спрямо нейните средни нива от миналата година не представлява проблем, докато японската стимулираща парична политика изпълнява заложените вътрешни цели (за борба с дефлацията) и докато японските власти провеждат фискални и структурни реформи.
През юни 2012-а година МВФ посочи, че йената беше "умерено надценена в средносрочен план" и това представлява заплаха за японския износ.
Неотдавнашното голямо обезценяване на японската валута трябва да бъде схващано в контекста на критичните и добре посрещани усилия на Японската централна банка да измъкне решително страната от дефлацията, заявява Фондът в своя доклад за страната за 2013-а година.
Докато отслабваща парична политика осъществява заложените вътрешни цели и е придружавана с всеобхватни фискални и структурни реформи, ние не гледаме на неотдавнашната девалвация на йената като проблематична, посочват от Фонда.
В средносрочен план, след като вече са в ход пълните реформи, се очаква валутната обмяна на йената и балансът по текущата сметка на Япония да достигнат нива, които в по-обширен план отговарят на икономическите фундаменти, се посочва в доклада на МВФ, който визира агресивната стимулираща парична политика, повишените фискални разходи и дерегулацията, ориентирана към подкрепа на икономическия растеж.
МВФ също така каза, че активите на японските банки в японски държавни облигации (т.нар. JGB) "могат да отбележат понижение в следващите две години", тъй като масивните покупки на ценни книжа от ЯЦБ и инжектирането на средства във финансовите пазари са предпоставка за трансфериране на японски ценни книжа от финансовите баланси на търговските банки към ЯЦБ.
Международният валутен фонд прогнозира икономическия растеж на Япония от 1,6% за 2013-а година и растеж на БВП с 1,4% през 2014-а.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..