Вяла търговия на валутния пазар въпреки края на месеца и тримесечието

Снимка: Архив

Доларът се намира в добро възходящо движение спрямо йената и под слаб натиск спрямо еврото, като търговията е вяла и концентрирана главно върху ребалансираните на позиции поради днешния край на месеца, тримесечието и полугодието.

Завръщането на риск-апетит на фондовите пазари през последни дни на търговия доведе до нов натиск върху японската йена и швейцарския франка, тъй като те губят своя статут на "валути-убежище". Доларът се повишава към двуседмичен връх около 99,14 йени, а еврото към едноседмичен връх около 129,41 йени.

В същото време има прибиране на печалби от дълги доларови позиции спрямо еврото и валутите от т.нар. "азиатски развиващи се пазари" след като вчера редица представители на Фед (Дъдли, Пауъл, Локхарт и Лакър) се опитаха да намалят напрежението на финансовите пазари около очакванията за скорошно понижение на паричните стимули на американската централна банка. Изявленията от Фед парират и силното възходящо рали на доходността на американските дългови книжа, като днес лихвата на 10-годишните американски книжа се понижава към 2,45% спрямо върховете около 2,67% от началото на седмицата. Това ограничава бурното възходящо движение на долара от преди дни, като днес инвеститорите се опасяват от възможна низходяща корекция за щатската валута с оглед края на месеца, тримесечието и полугодието и то най-вече спрямо еврото.

Еврото от своя страна намира подкрепа от неговите подновени покупки в кросовете спрямо йената, британската лира и австралийския долара. Днешните икономически данни от еврозоната са смесени и не оказват сериозно влияние върху единната европейска валута (изненадващ ръст в продажбите на дребно на Германия и в потребителските разходи във Франция, солиден спад на германските машинни поръчки и ръст на френския държавен дълг, смесени бизнес индикатори от Италия).

По-рано през деня еврото отскочи до 1,3076 долара, но спекулациите, че ЕЦБ обмисля програма за покупки на дългови книжа подобна на "количествените улеснения" на Фед (според Зюдойче Цайтунг) върнаха единната валута към 1,3040 долара. От ЕЦБ побързаха да опровергаят тази "информация", но очакванията на финансовите пазари, че централната банка ще се наложи да обмисли нови мерки в подкрепата на слабата икономика на еврозоната служи като основна спирачка пред една по-дълбока възходяща корекция в евро/долар.

Оферти "купува" за еврото има около 1,3040/30 долара и след това към 1,3010/00 (вчерашно дъно и опциите с падеж следобед в 1,3000), като само спад под 1,3000 нивото може да поднови натиска върху единната валута към неговото 4-седмично дъно около 1,2984 долара от 26-и юни). Стопове на дълги позиции в евро има под 1,2985/80 и само тяхно прицелване ще поднови негово низходящото движение към 1,2955/33 (бивши дъна от 30-и и 31-ви май и от 3-ти юни и опции с падеж следобед в 1,2950).

Според техния анализ, солидният спад в евро/долар от 1,3416 върха от 18-и юни може би оформи временно дъно към 1,2984 и от това дъно единната валута може да опита възходяща корекция. Само пробив на еврото обаче над все още солидните оферти "продава" около 1,3070/87 (важните 55-дневни, 100-дневни и 200-дненви пълзящи-средни; връх от 26-и юни към 1,3087) и над 1,3100 (опции с падеж следобед от 17:00 ч.) ще доведе до по-солиден отскок на евро/долар към 1,3140/51 (бивши върхове от 25-и и 24-ти юни и 38,2%-на корекция на спада 1,3416-1,2984), преди евентуално подновяване на неговото низходящо движение.

Графика на евро/долар (на дневна база)

До края на днешната търговия вниманието ще бъде насочено към предварителните данни за инфлацията (CPI индекс) на Германия през юни (към 15:00 ч.) и икономическите данни от САЩ за важния PMI индекс на промишлената активност в региона на Чикаго (от 16:45 ч.) и окончателното проучване на потребителското доверие на Мичиганския университет през юни (от 17:00 ч.).

Внимателно ще се следи и новата "порция" изказвания на членове на Федералния резерв - шефа на Фед на Ричмънд - Джефри Лакър, на Кливланд - Сандра Пианалто и на Сан Франциско - Джон Уилямс.

С оглед края на месеца, тримесечието и полугодието, внимателно ще се следят т.нар. "валутен фиксинг" на ЕЦБ (от 15:15 ч.) и „Лондонски“ фиксинг (от 18:00 ч.) поради реалната възможност в тях да бъдат изпълнени сериозни по размер различни ордери "купува/продава" за основните валути.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25