Темпото на свиване на бюджетните дефицити в Европа и САЩ трябва да бъде по-умерено, като двете водещи икономики трябва да се съсредоточат предимно върху дългосрочния растеж, заяви управляващият директор на МВФ Кристин Лагард.
Говорейки в неделя на икономическа конференция във Франция Лагард каза, че е необходимо да се модулира ритъмът на тази фискална консолидация. Тя посочи, че процесът на строги мерки на икономии в САЩ е "напълно неуместен", тъй като бюджетните съкращения са били направени "на сляпо" и това може да навреди на секторите, които са необходими за постигане на дългосрочен икономически растеж.
Запитана за възможните грешки, които МВФ вероятно направи, принуждавайки Гърция да намали бързо своя дълг и дефицит, Лагард отговори: Определен брой от елементите не бяха взети предвид. МВФ призна, че фондът е изчислил погрешно т.нар. "множители", или ефектът от увеличаване или понижаване на правителствените разходи върху останалата част на гръцката икономика.
Шефът на МВФ също така заяви, че прогнозата на фонда за глобалния икономически растеж вероятно ще бъде ревизирана леко надолу от прогнозата за растеж на световния БВП от 3,3%, направена през април. Основна причина за тази низходяща корекция ще бъде забавянето на икономиките на т.нар. "нововъзникващи пазари".
Предстоящата икономическа прогноза вероятно ще бъде малко по-ниска, посочи Лагард, позовавайки се на забавяне, в частност на развиващите се пазарни икономики.
МВФ планира да оповести своите нови икономически прогнози по-късно тази седмицата (вторник, 9-и юли).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..