В проектокомюникето от започващата днес двудневна среща на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20 се призовава за ускоряване на банковите реформи в Европа и за продължаване по подходящ начин на паричните стимули в световен план.
Г-20 са съгласни, че нивата на валутна обмяна трябва да бъдат гъвкави и оставени да отговарят на икономическите фундаменти. В тази връзка, страните от Г-20 запазват ангажимента за пазарно определяне на нива на валутна обмяна и за въздържане от конкурентна девалвация на валутите.
В тяхната проекторезолюция се повтаря, че прекомерната волатилност (колебания) на капиталовите потоци и безредните движения на валутния пазар са вредни за икономическата стабилност.
Ние сме решени да продължим напредъка за възстановяване на равновесието на глобалното търсене и потребление, което изисква вътрешно икономическо ребалансиране чрез структурни реформи и гъвкави обменни курсове, се посочва в ключов пасаж от проекта за комюнике на страните от Г-20.
В проекторезолюцията на Г-20 не се уточняват конкретни цели за дълга на водещите световни икономики, като само се отбелязва, че фискалните стратегии трябва да бъдат надеждни, амбициозни и специфични за всяка една страна, като тези стратегии ще бъдат прилагани гъвкаво.
Трябва да се калиблира темпото на фискална консолидация, докато бъде постигната средносрочна фискална стабилност, посочват Г-20.
Според това проектокомюнике икономиките с излишък (с финансов и търговски излишък) трябва да повишат вътрешния си източник за растеж, а страните с дефицит трябва да подобрят своята конкурентоспособност.
Г-20 отбелязват, че паричната политика ще трябва да има за цел постигане на вътрешна ценова стабилност и да е в подкрепа за икономическото възстановяване (вероятно визирайки агресивната парична политика на Япония). Но страните от Г-20 ще продължават да не забравят нежеланите отрицателни странични ефекти от дългия период на стимулираща парична политика.
Междувременно руският финансов министър Силуянов (който е домакин на срещата на Г-20) заяви, че страните от BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) са обезпокоени относно заразния ефект от политиката на "количествени улеснения" на развитите икономики върху "развиващите се пазари".
Представителите на МВФ на срещата на Г-20 в Москва пък посочиха, че настоящите турболенции на финансовите пазари могат да продължат и дори да се задълбочат. От МВФ отбелязаха, че световният икономическият растеж може да бъде по-нисък от прогнозите поради продължителната стагнация в еврозоната и нарасналите рискове за по-продължително забавяне на нововъзникващите пазари.
Рисковете за финансовата стабилност са нарастващ повод за опасения както в развитите, така и в развиващите се икономики, отбеляза МВФ.
"Изходните" стратегии от политиките на ниски лихви и нестандартните парични мерки в развитите икономики могат да представляват предизвикателство за развиващите се икономики, особено ако се провеждат прекално бързо или без добра комюникция, посочи МВФ в изявление на срещата на Г-20.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..