Основна тема на дебатите на Г-20 бяха последиците от стимулиращите парични политики

Снимка: Архив

Последиците от стимулиращите парични политики (програмите за "количествени улеснения") на водещите централни банки се превърнаха в основна тема на разговорите на приключилата през уикенда среща на финансовите министри и централните банкери от индустриално развитите и развиващи се страни от Г-20, заяви домакинът на срещата - руският министър на финансите Антон Силуанов.

Финансистите от Г-20 се срещнаха в петък и събота в Москва, за да изработят дневният ред и предложенията за срещата на лидерите на групата, която ще се проведе в Санкт Петербург, Русия, в началото на септември.

Руският финансов министър заяви пред репортери, че неговите колеги от Г-20 са се договорили да обменят информация за паричните политически стъпки и мерките, предприети за "разбираема и предвидима политика."

Няма катаклизъм, няма и бързи ходове, които предстоят да се случат, каза Силуанов, добавяйки, че глобалната политика на ниски лихвени проценти ще остане непокътната, тъй като световната икономика все още е в режим на стагнация.

Той каза, че основната дискусия за сега не е концентрирана в "количествените улеснения" - нещо, което се оказа на фокуса на финансовите пазари от юни насам, а за това, какви мерки ще бъдат предприети в бъдеще.

"Количествените улеснения" са оправдани в период на стагнация на икономиките. Въпросът е какво да се прави по-нататък, без да има рискове и последици за икономиките, каза той.

Силуанов каза още, че страните от Г-20, съвместно с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, са направили важен пробив в глобалната данъчна регулация чрез одобряване на плана на ОИСР срещу укриването на данъци. Подобни значими реформи бяха направени за последно в началото на миналия век, добави той.

На срещата си в Москва финансовите лидери от Г-20 подкрепиха и план за повишение на икономическия растеж и на работната заетост. Те обещаха да осъществяват добре калибрирани и ясно обясними политики и да предложат заслужаващи доверие амбициозни фискални стратегии на срещата на лидерите на Г-20 в началото на септември в Санкт Петербург.

В изявлението след края на срещата се посочва, че низходящите рискове за глобалния икономически растеж все още остават високи, като Г-20 изрази загриженост за рисковете и непредвидените негативни ефекти от продължителния период на стимулиращите парични политики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10