Проучването на Томсън-Ройтерс и Университета на Мичиган показва, че индексът на американското потребителско доверие в края на юли се повиши до 85,1 пункта спрямо 84,1 пункта през юни и предварителен индекс в 83,9 пункта. Това е най-високо ниво на потребителското доверие в САЩ от юли 2007-а година.
Според американските потребители индексът на текущите икономически условия се повиши до 98,6 пункта от 93,8 през юни, но под предварителни данни в 99,7 пункта. Това е най-високо ниво на индекса от юли 2007-а година.
Индексът на бъдещите потребителски очаквания за американската икономика през юли се понижи 76,5 пункта спрямо 77,8 пункта в края на юни, но над предварителни данни в 73,8 пункта.
Индексът, определящ оценката на американците за бъдещите 12-месечни икономически перспективи, се повиши в края на юли до 104 пункта от 103 пункта според предварителните данни и запазва нивото от месец юни.
Едногодишните инфлационни очаквания на американците през юли се повишиха до 3,1% от 3,0% през юни, но под предварителни данни за по-силен ръст на инфлацията до 3,3%, докато очакванията на потребителите за инфлацията в следващите пет до десет години се понижи до 2,8% от 2,9% през юни.
Доларът остава под натиск от продажби на валутния пазар, въпреки достигнатия 6-годишен връх на потребителското доверие в САЩ през юли. Еврото се повиши към 1,3294 долара от следобедното негово дъно около 1,3252 долара, но неговото ново поскъпване продължава да се ограничава от добри оферти "продава" към 1,3300 нивото. За всеобща изненада доларът задълбочи своя спад и спрямо йената след добрите американски данни, удряйки 4-седмично дъно около 97,98 йени.
Пазарът на акции на Уолстрийт също остава "на червено" след днешните американски днани, като индексът S&P500 спада с 0,38%, DJIA с 0,44%, а Nasdaq с 0,32%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..