Австралийският финансов министър Боуън оповести по-рано днес занижени икономически прогнози на правителството. Според новите прогнози БВП на Австралия през настоящата финансова година (финансовата 2013-а/2014-а година) ще отбележи растеж от 2,5% спрямо предишната прогноза през май за растеж от 2,75%.
Правителството запази без промяна очакванията си за икономически растеж от 3% през следващата финансова година (2014-а/2015-а година).
В същото време има доста солидна възходяща ревизия на прогнозите за бюджетния дефицит на страната през настоящата финансова година, като вече се прогнозира дефицит в размер на 30 млрд. австралийски долар спрямо предишните очаквания за дефицит от 18 млрд. долара.
Нивото на безработица през 2013-а/2014-а година се очаква да се повиши до 6,25% при предишната правителствена прогноза през май за безработица от 5,75%.
Очаква се спад на нетната търговия с 5,75% през настоящата финансова година и спад с 3,75% за следващата, след вече доста солидния спад от 10,5% през изминалата финансова година (2012-а/2013-а година).
По-рано днес бяха оповестени и доста по-ниски от прогнозите данни за цените на производител (индексът PPI) в Австралия, като през второто тримесечие на година индексът PPI се повиши с едва 0,1% след повишение с 0,3% през първите три месеца и при прогнози за +0,6%, като на годишна база индексът се повиши с 1,2% след +1,6% за първото тримесечие и прогнози за повишение с 1,6%.
Днешните поредни слаби икономически данни и занижение правителствени прогнози засилват очакванията за предстоящо ново понижение на основната лихва на Австралийската централна банка с 25 пункта до рекордно дъно от 2,50% (спрямо настоящото рекордно дъно от 2,75%), като това може да стане факт още следващия вторник (13-ти юли).
Това задълбочи "свободното" падане на австралийския долар и през днешната азиатска валутна търговия, като той удари ново тригодишно дъно към 0,8888 американски долара. Сега известна подкрепа за австралийския долар лежи към опционната бариера в 0,8880 нивото и следваща важна близка подкрепа има към 0,8855/50 (следваща опционна бариера в 0,8850 и долен край на основния падащ успореден канал за австралийския долар в сила от неговия рекорден връх около 1,1080 щатски долара от юли 2011-а година).
Само отскок на австралийският долар обратно над близката зона на съпротива около 0,8990/0,9036 (вчерашен негов връх към 0,8992 и важни бивши негови дъна от 12-ти юли към 0,8998 и от 3-ти юли към 0,9036) може да отслаби неговото низходящо движение.
И тук вниманието е насочено към ключовите данни за пазара на труда и нивото на безработица в САЩ през юли от 15,30 ч.
Графика на австралийски долар/американски долар (на седмична база)
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..