Европа се възстановява. Това поне е новият и изненадващ консенсус, който изплува на повърхността през последните няколко месеца. За съжаление дълговата криза в Европа става все по-лоша и докато крайното решение може би беше отложено от ЕЦБ, то не може да се отлага вечно.
Оптимистите се зарадваха напоследък от серия позитивни индикатори. Въпреки че PMI индексите в Италия и Испания продължават да отчитат свиване, последните стойности в тези страни са на 2-годишни върхове, докато в Германия е налице солидно възстановяване, както и най-силни стойности през тази година.
Безработицата в еврозоната се стабилизира, а нейните нива се подобриха през последните месеци в Испания, Италия, Ирландия и Португалия, които са най-силно засегнатите държави, като изключим Гърция и Кипър. Икономистите започнаха бавно да повишават прогнозите си за региона, а ЕЦБ е активна с вербалните интервенции, за да компенсира очакванията за намаление на стимулите, които идват от задаващото се през следващите месеци начало на намаление на стимулите на Федералния резерв.
Къде обаче са опасенията? Простият факт е, че съотношенията на националния дълг към БВП продължават да растат в целия континент и вече са на по-опасни нива при най-застрашените държави. Дори преструктурирането на гръцкия дълг се оказа само временно облекчение.
Какво става със спредовете? В края на краищата доходността при поразените от кризата държави не търпи волатилност след краткия миг на страх през май и юни, който се дължеше на Фед. Така спредовете вече не показват какво мислят инвеститорите за устойчивостта на дълговете. Вместо това те показват комбинация от очакванията за бъдещата устойчивост на дълговете плюс прогнози за реакцията на ЕЦБ при потенциални кризи.
Въпреки че една част от увереността на пазарите ще бъде свързана с очакванията, че ускоряването на растежа ще подобри и двете страни на съотношението дълг към БВП и съответно някои правителства в по-силните икономики могат да отчетат излишъци, подобрението вероятно няма да е достатъчно.
Има една добра и три лоши алтернативи на растежа като средство за намаление на тези съотношения. Добрата е, че правителствата могат да продават обществени активи. За съжаление, обикновено няма достатъчно от тези активи, продажбите са политически трудни и със склонност да понижават оценките. Трите лоши варианта са преструктуриране на дълга, опрощаване на дълга и монетаризация посредством инфлация.
Въпреки че ЕЦБ се справи прекрасно при въдворяването на увереност около способностите и желанието си да направи всичко необходимо, за да запази единната валута, пазарът има склонност в крайна сметка да подозира блъф. Освен ако ЕЦБ не се ангажира с голяма монетаризация, за която ще срещне огромна съпротива от държавите в ядрото като Германия и която дори и тогава може да не е особено успешна сред правителствата, които се нуждаят от отлагане на значителни суми по краткосрочните облигации, еврозоната ще трябва да се ангажира с микс от преструктуриране и опрощаване на висящия дълг.
Най-обезпокоителното е, че неудържимите позиции, които бяха стабилни за известно време, имат склонност да приспиват бдителността на инвеститорите. Когато бурята се разрази, винаги изглежда като появила се от ясно небе, въпреки че, погледнато назад във времето, мантрата е „какво можеха да си мислят хората”. Може би същото ще се окаже вярно и за планината от суверенен дълг в Европа. Само защото икономиката на еврозоната дава признаци на възстановяване, това не означава, че проблемите с дълга трябва да бъдат пренебрегвани.GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..