Президентът на Английската централна банка Марк Карни не е успял да убеди всичките осем членове на Комитета по парична политика на централната банка да подкрепят ангажимента, че няма да има повишение на британската лихва, докато безработицата на острова не падне до 7,0%. Това показват протоколите от последното заседание на АЦБ, което беше проведено в началото на месеца.
Мартин Уил е гласувал против въвеждането на "бъдещи насоки" за паричната и лихвена политика на това последно заседание на Централната банка.
АЦБ обяви по-обстойно тази своя нова бъдеща стратегия при представянето на редовния "Тримесечен инфлационен доклад" на банката на 7-и август.
Икономисти предупредиха, че ако няма единодушната подкрепа за "бъдещите насоки" на АЦБ, това може да доведе до съмнение на финансовите пазари, че Централната банка ще спази обещанието да не повишава рекордно ниската британска лихва от 0,5%, докато равнището на безработица във Великобритания не падне най-малко до 7%.
Нивото на безработицата е средно 7,8% през трите месеца до юни, като АЦБ очаква безработицата да остане над заложената цел от 7% до третото тримесечие на 2016-а година, което е сигнал за финансовите пазари, че лихвата няма да бъде "пипана" най-малко още две-три години.
В същото време обаче АБЦ обеща да анулира този свой ангажимент, ако годишната инфлация във Великобритания се повиши към и над 2,5% в рамките на следващите 18 до 24 месеца, или ако очакванията на бъдещата инфлация излязат извън контрол. Но Мартин Уил е настоявал АЦБ да започне да повишава лихвите, ако инфлацията се повиши към и над 2,5% в по-краткосрочен план.
Стенограмата от последното заседание на АЦБ показва, че решението за запазване на рекордно ниската британска лихва в нивото от 0,5% е било взето с пълно единодушие (с 9 на 0 гласа).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..