Европейските пазари на акции отварят без ясна посока на движение, въпреки солидния спад снощи на фондовия пазар на Уолстрийт и днешното понижение на азиатските борси.
Изглежда инвеститорите в Европа запазват предпазлив риск-апетит с оглед добрите сигнали за възстановяване на еврозоната от 18-месечна рецесия и серията много солидни икономически данни от Великобритания в последно време. Не е изключено да се появяват и спекулативни очаквания, че предстоящото понижение на паричните стимули на Федералния резерв ще доведе до отлив на инвестиции от американските финансови пазари и тяхното пренасочване към Европа. Вчерашните TICs данни на американското финансово министерство показаха пореден отлив на чужди инвестиции от финансовите пазари в САЩ. Нетните дългосрочни инвестиции през юни показаха отлив в размер на цели 66,9 млрд. долара, като чуждите инвеститори са изтеглили 40,8 млрд. долара от техни активи в американски държавни облигации. Това представлява рекорден отлив от дългосрочни американски книжа и дори надвишава предишния рекорден отлив в размер на 59 млрд. долара, който беше регистриран през ноември 2008-а година - в разгара на финансовата криза след фалита на американската банка Lehman Brothers (според данни на Financial Times). Все още не е ясно дали част от тези средства ще се пренасочат към европейските финансови пазари, като във връзка с този въпрос интерес ще представляват днешните данни за търговския и баланса по текущите сметки на еврозоната през юни (от 11:00 ч.).
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe се повишава с 0,06%, немският индекс DAX спада с 0,05%, френският CAC40 се повишава с 0,22%, а британският FTSE100 се повишава с 0,08%.
Пазарът на акции на Уолстрийт снощи се окъпа в "тъмно червено" поради очакванията за предстоящо понижение на паричните стимули на Фед още през септември и след рязкото повишение на доходността на американските държавни облигации до двугодишни върхове. И трите основни фондови индекса затвориха със силен спад от около 1,5% - най-рязкото понижение от юни. Индексът DJIA падна с 1,47% (спад с 225 пункта), индексът S&P500 загуби 1,43% от стойността си, а технологичният Nasdaq падна с 1,72%.
Днешната търговия на азиатските борси беше също много изнервена и волатилна и приключи на загуба, макар и "по-скромна" от тази на Уолстрийт. Японският индекс Nikkei падна с 0,75%, Южнокорейският индекс Kospi с 0,2%, индексът Hang Seng падна с 0,15%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,75%.
Китайският индекс Shanghai Composite приключи с понижение от 0,64%, но след много силен първоначален ръст, който беше провокиран от редица слухове и непотвърдени "информации". Индексът отбеляза ръст от цели 5,6% след слухове, че Пекин планира да оповести мерки, които да подкрепят китайския финансов пазар (слухове, които обаче не се оправдаха). Също така се заговори, че причина за първоначалното експлозивно рали на китайските акции е било и "техническа" грешка при търговия на акциите на китайската компания Everbright Securities. Погрешна търговия на т.нар. "дебели пръсти" (финансов жаргон, когато по погрешка се въвеждат оферти за покупки или продажби в нереалистично голям обем), при която бяха закупени акции на компанията за цели 7 млрд. китайски юана, накара китайските финансови органи да прекратят търговията с тези акции и да проведат разследване на случая.
Всичко това доведе до рязкото рали на индекса Shanghai Composite с над 5%, но в края на търговията всички тези големи печалби бяха изтрити и индексът затвори с понижение от 0,64%.
Графика на китайския фондов индекс Shanghai Composite (на 5 минутна база)
Днес европейските инвеститори ще следят данните от еврозоната за търговския и баланса по текущата сметка през юни и данните за инфлацията през юли. Следобед се очакват данните за началното жилищно строителство в САЩ през юли и предварителните данни от проучването на Университет на Мичиган за индекса на потребителското доверие през август.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..