Продължаващите опасения за политическа несигурност в Италия запазват натиска върху италианските публични финанси, което принуди властите в страната да платят най-високите за годината лихви на днешния аукцион за емитиране на нови средносрочни и дългосрочни държавни облигации.
Италианското финансово министерство продаде нови тригодишни облигации (с падеж през ноември 2016-а година) за 4 млрд. евро при средна лихва от 2,72%. Това представлява най-високата лихва по този вид книжа от близо година насам (от октомври 2012-а година) и над средната лихва от 2,3%, която беше постигната на последения аналогичен аукцион от средата на юли.
Днес бяха продадени и нови 15-годишни държавни книжа (с падеж през септември 2028-а година) за 1,5 млрд. евро при средна лихва от 4,88% - най-високата лихва от март 2013-а година, както и две емисии от тригодишни инфлационно-индексирани книжа (с падежи през април и през ноември 2018-а година) за общо 2 млрд. евро при средни лихви съответно от 2,48% и от 2,56%.
Негативно влияние върху доверието на инвеститорите към дълговия пазар на четвъртата най-задлъжняла страна в света оказват и изразените от Европейската централна банка опасения за негативните тенденции на развитие на бюджетния дефицит на Италия. В оповестения днес редовен месечен доклад Европейската централна банка предупреди за нарастващи рискове, че Италия може да не изпълни заложената за 2013-а година цел за свиване на бюджетния дефицит до 2,9% от БВП. Италианската фискална дупка към края на август се оказа почти два пъти по-голяма спрямо същия период на 2012-а година.
Социалният министър на Италия Енрико Джованини посочи, че правителството споделя опасенията на ЕЦБ и предприема мерки, за да предотврати надвишаване на европейския лимит за бюджетен дефицит от 3% от БВП. Рисковете са прекалено ясни за правителството, призна Джованини пред репортери в Рим. Той също така посочи, че днешните разочароващо слаби данни за индустриалното производство в Италия през юли няма да променят правителствените очаквания, че продължителната рецесия в страната ще приключи през третото или през четвъртото тримесечие на годината.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..