В последните минути на вчерашния ден политиците в двете Камари на парламента на САЩ успяха да одобрят споразумението за временно рестартиране на работата на федералното правителство (до 15-и януари 2014-а) и временно повишение на тавана на американския държавен дълг (до 7-и февруари 2014-а), избягвайки кошмарния риск от "технически фалит" на водещата световна икономика.
Постигнатото споразумение между лидерите на Сената Хари Рийд (демократ) и Мич Макконъл (републиканец) и свързаните с него законопроекти бяха одобрени с 81 срещу 18 глас в американския Сенат. Два часа по-късно Конгресът на САЩ също одобри споразумението с 285 срещу 144 гласа, като то беше подкрепено от 198 демократи и 87 републиканци, след което законопроектът беше изпратен за подписване от президента Барак Обама.
Обама заяви, че ще подпише законопроекта рано тази сутрин, превръщайки го в закон и това ще сложи край на частичния блокаж на дейността на федералното правителство (в сила от 1-ви октомври) и ще доведе до повишение на лимита на държавния дълг.
Одобреното от политиците във Вашингтон споразумение ще позволи незабавно да се рестартира работата на правителството до 15-и януари и временно повишение на тавана на дълга до 7-и февруари. Правителството ще бъде финансирано с 986 млрд. долара до 15-и януари, когато трябва да влезе в сила и проект за ново съкращаване на държавните разходи с 21 млрд. долара.
В законопроекта се посочва, че ще трябва да се формира съвместна бюджетна комисия на Сената и Конгреса (Горната и Долна камара на американския парламент), която да продължи с обсъждането на ключовите дългосрочни фискални теми до началото на следващата година. Председателите на бюджетната комисия в Сената Пати Мъри и на бюджетната комисия в Конгреса Пол Раян ще водят тези съвместни преговори. По-късно днес Мъри и Раян ще проведат първата среща, с която ще се даде официален старт на бюджетните дискусии. Късно снощи двамата направиха съвместно изявление, в което обещаха да работят заедно за постигане на по-всеобхватни бюджетни компромиси между демократи и републиканци.
В следващите няколко месеца ние се надяваме двете страни да могат да работят заедно за растежа на икономиката и за справяне с нашата дългова отговорност. Ние признаваме, че има многобройни различия между Камарата на представителите (Конгреса) и Сената относно бюджетните решения и предизвикателствата пред които сме изправени в опит за постигането на споразумение. Но искаме да намерим обща основа и да работим за постигане на двупартийно споразумение, казаха те.
Имаме намерение да се съсредоточим върху това, което можем да постигнем. Надяваме се, че можем да намали бюджетния дефицит по по-интелигентен начин. Надяваме се да се възстановим стабилността в бюджетния процес и да сложим край на люшкането от криза в криза. С нетърпение очакваме тази дискусия, посочиха в съвместното обръщение бюджетните лидери от Конгреса и Сената на САЩ.
Премахване на непосредствената опасност от изпадане на САЩ в "технически фалит" доведе до добър риск-апетит на глобалните капиталови пазари. Пазарите на акции на Уолстрийт приключиха снощната търговия със солиден ръст, като индексът DJIA се повиши с 1,36%, индексът S&P500 с 1,38%, а технологичният индекс Nasdaq с 1,20%.
Азиатските борси също приветстваха постигнатото в последната минута споразумение във Вашингтон, което ще доведе до рестартиране на дейността на федералното правителство и до избягване на риска от сериозна дългова криза. Японският фондов индекс Nikkei се повиши с 0,83% подпомогнат и първоначалното понижение на японската йена, като доларът скочи в началото на днешната търговия до триседмичен връх около 99,01 йени, преди обаче да върне назад към 98,35 йени. Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,29%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,38%. Китайският фондов индекс Shanghai Composite обаче отбеляза понижение с 0,2% към края на азиатска търговия, тъй като инвеститорите се фокусираха върху утрешното оповестяване на ключовите данни за растежа на БВП на Китай през третото тримесечие на годината.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..