САЩ обвини Германия за слабото икономическо развитие в еврозоната

Снимка: Архив

Използвайки необичайно остър език, властите в САЩ открито критикуват икономическата политика на Германия, като обвиниха най-мощната държава в еврозоната за слабото икономическо развитие на нейните съседи и на останалата част от глобалната икономика.

Снощи беше оповестен шестмесечния "валутен доклад" на Министерството на финансите на САЩ, в който се посочва, че експортно-ориентирният модел на икономически растеж на Германия е основен фактор, отговорен за слабото икономическо възстановяване на 17-членния единен валутен блок.

Американските власти споменават конретно Германия, наред с традиционната "цел" на финансовото министерство - Китай, и най-скорошния потенциален проблем - Япония (с оглед агресивната парична политика на ЯЦБ), в раздела "основни заключения" на шестмесечния доклад.

Този валутен доклад идва в момент, в който властите в Берлин и Вашингтон вече са в открит конфликт по редица други въпроси, включително и обвиненията около аферата за "американски шпионаж" и подслушване на 35 световни лидери в т.ч. и канцлера на Германия Ангела Меркел.

Анемичното темпо на подобрение на вътрешното търсене в Германия и зависимостта на немската икономика от износа затрудниха глобалното ребалансиране на икономиките и търговията в момент, когато много други страни от еврозоната са под силен натиск да ограничат вътрешното търсене и внос с цел насърчаване на необходимата фискална корекция, се посочва в доклада на Министерството на финансите на САЩ.

Нетният резултат на германската политика е опасност за дефлация както в еврозоната, така и в световната икономика, подчертават американските власти.

По-силното евро през последните седмици и месеци помогна на икономиката на САЩ, като американските продукти станаха по-конкурентоспособни в чужбина. Но американските власти изглеждат по-притеснени относно германската икономическа политика, която рискува да провокира дългосрочна деформация (изкривяване) на глобалната икономика.

Този важен доклад на министерството на финансите на САЩ съвпадна с днешната серия доста слаби икономически данни от Германия и еврозоната. От една страна изненадващият спад на продажбите на дребно в Германия през септември и пониженото потребителско доверие за ноември (GfK индекса) сякаш потвърждават опасенията на американските власти за продължаваща слабост на германското вътрешно потребление и страховете, че водещата европейска икономика ще продължи да разчита главно на агресивния си износ. От друга страна шокиращият спад на инфлацията в еврозоната до 4-годишно дъно от едва 0,7% през октомври сякаш потвърждава страхове на финансовото министерство на САЩ за риск от дефлация в Европа, която да повлече към дефлационната спирала и останалия свят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10