В интервю пред телевизия CNBC президентът на Фед на Филаделфия Чарлс Плосер каза, че той би подкрепил идея за поставяне на лимит (на таван) на размера на програмата за парични стимули на Федералния резерв.
Според него Фед може в скоро време да оповести подобен лимит на размера на покупките на американски държавни облигации и на ипотечно-гарантирани книжа (да се постави таван на продължаващото силно повишение на финансовия баланс на Федералния резерв). По този начин ще се сложи край на програмата за "количествени улеснения", смята Плосер.
Смятам че много хора, в т.ч. и моя милост, се тревожат относно потенциалните негативни последици, когато ние от Фед започнем да провеждаме "изходната" стратегия от стимулиращата политика (когато Фед започне да продава закупените ценни книжа), сподели той пред CNBC.
Той каза, че Фед изглежда обезсърчен, че икономиката не се подобрява и предположи, че една от причините може би е, че стимулиращата парична политика не работи.
Чарлс Плосер подчерта, че Фед е пропуснал възможността за намали темпото на месечни покупки на ценни книжа за 85 млрд. долара на заседанието си през септември.
(Бел.ред.) Трябва да се има предвид, че Плосер е яростен противник на настоящата трета програма за "количествени улеснения" на Фед.
Шефът на Фед на Филаделфия смята, че 16-дневното принудително спиране на работата на федералната администрация и на правителство през първата половина на октомври ще окаже само слабо и временно по характер негативно влияние върху икономиката на САЩ. Той прогнозира, че американската икономика ще отбележи растеж между 2,5% и 3,0% през следващата година, а нивото на безработица ще продължи своя низходящ тренд.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..