Индексът PMI, определящ активността в промишления сектор на Китай, остава в 18-месечен връх през ноември от 51,4 пункта след 51,4 пункта през октомври и прогнози за понижение до 51,1 пункта, показват данните на официалната китайска статистика. Това е най-високото ниво на индекса от март 2012-а година.
PMI индексът на промишленото производство се повиши през ноември до 54,5 пункта от 54,4 пункта през предходния месец, докато индексът на новите промишлени поръчки отбеляза слабо понижение до 52,3 пункта от 52,5 пункта през октомври. Индексът на новите експортни поръчки обаче се повиши до 50,6 пункта от 50,4 пункта през предишния месец.
Добра възходяща ревизия отчете и окончателният PMI индекс на китайската промишлената активност, определян от проучване на банката HSBC. Крайният промишлен PMI индекс на HSBC за ноември се понижи само слабо до 50,8 пункта през ноември от 7-месечния връх от 50,9 пункта през октомври и при предварителен индекс от едва 50,4 пункта.
Главният икономист на банката HSBC - Кю Хонгбин посочи, че китайският промишлен сектор запазва относително стабилен растежен импулс през ноември, тъй като окончателните данни от проучването бяха ревизирани във възходяща посока спрямо предварителното проучване. Но подновеното свиване (спад) на работната заетост в промишления сектор и по-бавното темпо на активността при снабдяване с нови промишлени стоки налага продължаване на стимулиращата парична и лихвена политика от страна на китайските власти. Умереният инфлационен натиск дава възможност за запазване на тази политика, допълни той.
Днешните добри данни могат да отслабят опасенията сред икономисти и анализатори за ново забавяне на китайския икономически растеж към края на 2013-а година след добрия възходящ импулс в началото на второто полугодие.
Въпреки добрите икономически показатели от Китай, азиатските борси регистрираха известно понижение през първия ден на търговия за последния месец на годината. Китайският фондов индекс Shanghai Composite падна с 0,59%, след като властите в страната сигнализираха за предстоящ край на досегашния мораториум за първоначално публично предлагане на акции (т.нар. IPO). През уикенда китайските власти оповестиха нови правила за пазар на IPO, където близо 800 фирми очакват своя шанс да се листват на китайската борса, след като в края на 2012-а година беше въведен мораториум за първоначално публично предлагане на акции. Китайският финансов регулатор, който определя новите правила на IPO пазара заяви, че компаниите могат да стартират с първоначалното емитиране на акции още през януари 2014-а година.
Известно понижение отбелязаха и останалите азиатски фондови пазари, тъй като инвеститорите са предпазливи преди очакваните в края на седмицата (в петък) ключови данни за пазара на труда и нивото на безработица в САЩ през ноември. Именно тези данни ще дадат по-ясен сигнал, дали Федералният резерв има възможност да понижи паричните стимули още на заседанието през следващата седмица (на 17-и и 18-и декември).
Японският индекс Nikkei затвори със слабо понижение от 0,04%, след като през миналата седмица (миналия четвъртък) удари близо шестгодишен връх. Южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,69%, австралийският S&P/ASX 200 падна с 0,76%, като само индексът Hang Seng се повиши с 0,51%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..