По-рано бе съобщено, че говорителят на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер - Марлене Холцнер, е заявил, че споразуменията между страни-членки на ЕС и Русия по строителството на „Южен поток” не съответстват на европейското законодателство и имат нужда от преработка. Той отбеляза още, че три от основните недостатъци на тези споразумения са свързани с Третия енергиен пакет на ЕС.
Този пакет регламентира нормите, свързани с конкуренцията на европейския енергиен пазар, и в частност с независимостта на преноса от производителите, като например тръбопроводите не могат да бъдат собственост на енергийни концерни, занимаващи се с добив и производство на енергия.
„Южен поток” е глобален инфраструктурен проект на „Газпром” за строителството на газопровод с мощност от 63 млрд. куб. м., минаващ през акваторията на Черно море и през територията на страните от ЦЕИ, като една от неговите основни цели е диверсификацията на маршрутите за износ на природен газ от Русия и свеждане на „транзитните рискове” до минимум. Сухопътният участък ще премине през територията на нашата страна, както и през Сърбия, Унгария и Словения, достигайки до крайната си точка – газоизмерителната станция „Тарвизио” в Италия. Планирани са разклонения в Хърватия и Република Сръбска (част от БиХ), с дължина съответно 51 км и 109 км.
На 6-и декември „Газпром” започна изграждането на първия помпен агрегат в компресорната станция „Русская” в Краснодарска област, в рамките на строителството на газопровода. Левеченко заяви, че това е сърцето на цялата компресорна станция. Общата мощност на планираните 14 агрегата в компресорна станция „Русская” е 448 мегавата и ще бъде компресорната станция с най-голяма мощност в света. Генералния директор на „Газпром” подчерта, че монтажната дейност строго съблюдава инженерните модели.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..