Международният валутен фонд понижи прогнозата си за ръста на БВП на Руската федерация за следващата година от 3% на 2%. За това съобщи съветникът на европейското управление на МВФ – Антонио Спилимберго. Прогнозата за ръста на БВП на страната за тази година не се променя спрямо оценката от октомври и продължава да бъде 1,5%.
Икономическият ръст във втората най-голяма икономика на Стария континент значително се понижи и по наши данни през текущата година той ще бъде 1,5%, заяви Спилимберго.
Според него забавянето на икономическия ръст се дължи главно на съкращаването на инвестициите в основния капитал (машини и оборудване), основно в крупните държавни компании. Спилимберго подчерта, че това може да се разглежда като ново явление, защото в миналото спадовете в темпа на растеж на руската икономика обикновено се свързваше с промени в цените на нефта. От друга страна потреблението в страната е на стабилно равнище, подкрепяно от кредитната експанзия и ръста на заплатите в страната. Антонио Спилимберго смята, че съотношението на инвестициите към БВП в Руската федерация трябва да бъде по-високо.
МВФ определя прогнозите за приходите във федералния бюджет на Русия за 2014-а година – 2016-а година като по-скоро оптимистични. Те визират заложените сравнително високи цени на нефта, въпреки че никой не може да прогнозира с точност какви ще са стойностите.
Изчисленията на МВФ се различават от тези на руското министерство на икономиката и развитието, от където в началото на месеца понижиха прогнозите си за БВП за 2014-а г. до 2,5%, а за 2015-а г. на 2,8%. Институцията определи ръст от 3,3% в страната за 2016-а г.
В абсолютно изражение брутният вътрешен продукт на Русия за 2014-а г. се очаква да бъде 72,765 трлн. рубли (около 1,614 трлн. евро).
Тази статия достигна до Вас със съдействието на ИП "Бул Тренд Брокеридж".
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..