Оказа се истина, че социалните медии движат пазарите

Изследване показа, че посещенията в Уикипедия и търсачката на Гугъл имат връзка с движенията на пазарите. Те самите никога не трябва да се стремят да бъдат част от новината, но на фондовите пазари това разделение трудно се поддържа.

Дълбоко статистическо проучване на академици от бизнес училището в Уоруик показа, че "Файненшъл таймс" редовно движи пазарите, за които пише (подобно изследване за най-известния им конкурент "Уолстрийт джърнъл" би показало същия резултат).

Изследването е част от един по-голям проект да се разбере как да се тълкува употребата на данни от хората и следите, които те оставят в интернет посредством търсачките и соцалните медии, за да се предскаже как те и съответно пазарите ще реагират.

Проучването разгледжа 1821 теми, публикувани във Файненшъл таймс през шесте години от 2007-а до 2012-а включително, години, които включват исторически срив на акциите и последвалото им драматично повишение. Организаторите на анкетата успяват да преброят всичките 31-а акции, които са част от индекса Дау Джоунс, и са били споменати през този период, и свързват тяхното споменаване във вестника с представянето на самите акции на следващия ден. Резултатите показват силна корелация. Споменаване сутринта във "Файненшъл таймс" означава по-големи обеми на търговия за акцията.

Интересното е, че в проучването влиза печатното издание, когато голяма част от новините, които "Файненшъл таймс" публикува, вече са се появили онлайн още предишния ден. Така става ясно, че новините продължават да имат влияние на следващия ден. В момента има много източници, които биха могли да раздвижат пазарите по-бързо отколкото печатните издания, а това означава, че самата новина, а не толкова изборът на редактора какво да се публикува, движи цените. Финансовите акции, начело с тези на "Банк ъф Америка", най-често са били раздвижвани от новини в период, когато пазарите са били движени от финансовата криза.

Организаторите на проучването проследяват и поведението на инвеститорите в интернет и по-специално в Гугъл и Уикипедия, за да преценят как хората вземат решения и дали може да се предскаже поведението на пазарите. Откритията са недвусмислени. По-голям брой посещения в страница на Уикипедия за дадена компания се асоциира с последващ спад на цената. Проучване на активността в Гугъл е не по-малко силен измерител на настроенията.

Един пример е вече известен. Наблюдавани са търсенията в Гугъл, когато в търсачките е било изписвано "дълг" от 2004-та до 2011-а година и от това се е направил груб модел за вписване на времето в пазара. Ако търсенията на "дълг" са нараснали една седмица, организаторите продават на следващата седмица индекса Дау Джоунс и се възползват от спада. Когато търсенията на "дълг" спадат, те купуват на следващата седмица Дау Джоунс. Резултатите са следните: Тази стратегия води до печалба от 326%. Ако за същия период индексът Дау Джоунс е бил купен и държан, възвръщаемостта е 16%. Ако се използва същата стратегия с думата "култура" вместо "дълг", доходността е 5%. Всеки, който използва социалните медии, за да определи времето за действие на пазарите, трябва да има добра представа, кои теми са от най-голямо значение. Резултатите обаче за думите, които често се появяват във "Файненшъл таймс" и съответно имат очевидна връзка с финансите, са по-силни.

И така разработването на модел как да се следват социалните медии, е трудно, но заключението е убедително. Нарастващото събиране на финансова информация от Гугъл и Уикипедия е свързано с последващ спад на акциите.

Как обаче новината за споменаване във "Файненшъл таймс" на събитие, ставащо във външната среда, засяга получените резултати. Това може да става по един от два начина. Тъй като повечето новини са за току-що станали движения на цените на акциите, фактът, че ефектът продължава и на следващия ден, означава, че акциите имат склонност за набиране на скорост, когато веднъж вече са раздвижени. Търгуването като реакция на новина може обаче и да означава, че пазарът е ефективен, тоест, че цените се настройват и включват в себе си цялата налична информация и следователно отговарят на новата новина. Бумовете и последвалите кризи през последните две десетилетия показаха, че има доста грешни неща в теорията за включването на новата информация, но е успокояващо, че се потвърждава, че търгуващите реагират на новините в реалния свят.

Това определено е вярно сега, тъй като мненията са поляризирани и изкривени от дългите опити на централните банки да подкрепят цените на акциите. Биковете, които бяха оптимисти, сега предсказват, че пазарът ще остане без промяна или ще слезе през тази година. Това е така, защото те мислят, че възстановяването в САЩ е реално и че Федералният резерв ще трябва да премахва по-бързо стимулите, отколкото пазарът е очаквал. Всичко това ще окаже натиск върху цените на акциите. Междувременно дългосрочните мечки, тези, които вярват, че ралито от 2009-а година е най-вече в отговор на действията на Фед, сега смятат, че акциите ще нарастват повече, докато не формират бум. Това пък е така, защото те мислят, че Фед ще трябва да продължи да инжектира евтини пари в икономиката.

Резултатът ще зависи от милиони решения на инвеститорите по целия свят. Успокояващо е обаче, че социалните медии сега ни дават по-добри начини да забележим предварително променящите се настроения и че фондовите пазари все още се движат от новините от реалния свят. През 2014-а година трябва да следим как се променят настроенията, а също така и да четем новините.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27