Вицепрезидентът на Фед Джанет Йелън, която ще поеме юздите на американската централна банка на 1-ви февруари, заяви в интервю за списание Time, че очаква да види една по-силна икономика на САЩ през 2014-а година и се надява на растеж на БВП от най-малко 3%.
Мисля, че ще видим по-силен растеж през тази година. Повечето моите колеги от Фед, както и аз самата, се надяваме, че първата цифра (на растеж на БВП) може да бъде 3, а не 2..., каза тя (разчитайки на икономически растеж от поне 3,0%).
Джанет Йелън, който в понеделник беше одобрена от Сената на САЩ като следващ председател на Федералния резерв, също така заяви, че очаква ускоряване на подобрението на жилищния пазар след неговото известно затишие през есента на 2013-а година.
Определяйки настоящото икономически възстановяване като "обезсърчаващо бавно" , тя обаче посочи, че има напредък в процеса на връщане на хората на работа и очаквам инфлацията да се придвижи обратно към заложената от Фед цел от 2,0%.
Относно програма на Фед за "количествени облекчения", Джанет Йелън каза, че паричната политика има за цел да задържи ниски дългосрочните лихвени проценти, което насърчава потреблението (разходите).
Паричните стимули доведоха отчасти до по-високи цени на жилищата и до повишение на цените на акциите на американските компании, който кара хората със собствени жилища и притежаващи акции да отделят повече средства за харчове, което води до разкриването на работни места и до повишение на доходите, каза Йелън в своето първо интервю като вече избран следващ гуверньор на Федералния резерв.
Любопитно е заглавието на интервюто с Джанет Йелън в списание Time - "Жена за 16 трилиона долара".
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..