Японският износ се повиши през ноември за девети пореден месец, но въпреки това търговският дефицит на страната достигна рекордно ниво за предпоследния месец на годината, показват днешните данни на министерството на финансите.
Износът на Япония се повиши през ноември с 18,4% на годишна база при прогнози за повишение със 17,9% и след ръст с 18,6% през октомври - подобрение на японския износ за девети пореден месец. Това е знак за позитивното влияние на слабата йена върху японския износ. Основна причина за поредното повишение на износа обаче е солидното търсене на японски автомобили в САЩ, Европа и Азия. Въпреки че през настоящата година йената загуби близо 16% от стойността си спрямо долара, японският износ през ноември се понижи на месечна база с 0,2% спрямо октомври.
В същото време ниските нива на японската валута доведоха до поредно повишение и на вноса (с оглед по-скъпия внос на суровини), като през ноември той се повиши с 21,1% на годишна база (при прогнози за повишение с 21,4%) след скок с 26,2% през октомври. Това представлява ръст на японския внос за 13-и пореден месец.
Търговският дефицит на Япония се разшири през ноември до 1,346 трлн. йени при прогнози за по-умерен дефицит в размер на 1,198 трлн. йени и след дефицит за 1,0725 трлн. йени през предходния месец. Това представлява рекорден в историята японски дефицит за предпоследния месец на годината и най-голям по размер дефицит от януари насам (когато беше отчетен дефицит от 1,6 трлн. йени). Тези данни регистрират и още един негативен рекорд - 17 поредни месеца на търговски дефицит в Япония, като това не се беше случвало от 1979-а година насам.
Японският фондов пазар реагира позитивно на днешните данни, тъй като инвеститорите наблегнаха предимно на по-силното от прогнозите повишение на японския износ. Индексът Nikkei приключи търговията с ръст от 2,02%, като голяма част и от останалите азиатските борси приключиха на "зелена" територия въпреки вчерашната предпазливост на пазарите в Европа и САЩ преди края на важното заседание на Фед тази вечер от 21:00 ч. Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,45%, а индексът Hang Seng с 0,32%. Китайският индекс Shanghai Composite затвори със слабо понижение от 0,13%, а австралийският ASX 200 с 0,14%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..