Всички държави от Г-20 имат роля при намаляването на волатилността на пазарите

Големите икономики трябва да обяснят подхода си при водената монетарна политика ясно на останалия свят, а някои нововъзникващи икономики трябва да усилят политиката си, за да намалее волатилността на финансовите пазари по време на безпрецедентния преходен период. Това заяви висш финансов служител от Канада. Пред репортери за предстоящата среща в Сидни на 22-ри и 23-ти февруари между финансовите министри и председателите на централните банки от Г-20, той сподели, че Г-20 трябва да направи крачка назад и да приеме по-широк поглед от просто редуцирането на стимулите в САЩ и последвалите ефекти. Според финансовия служител след Голямата рецесия в света преминава през Големия преход и следователно не е изненадващо, че има значителни движения на валутните пазари. Всички големи икономики се нуждаят от големи пренастроики и намаляването на волатилността изисква участието на всички.

Без да споменава САЩ, финансистът от Канада заяви, че монетарната политика в напредналите икономики трябва да бъде добре комуникирана към останалия свят. В същото време заключението от последните сътресения на нововъзникващите пазари е, че някои държави със слаба монетарна политика трябва да я усилят, като и този път отказа да назове конкретни държави.

През последните месеци облигационните, валутните и капиталовите пазари в развиващите се страни претърпяха сериозни движения заради започналото намаление на стимулите на Фед и опасенията за рязко забавяне на растежа в Китай, които уплашиха инвеститорите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10